Virológ nerozumie, prečo ŠÚKL preveroval bezpečnosť Sputnika. Testy s myšami považuje za divadlo

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Európska lieková agentúra (EMA) túto vakcínu doteraz neschválila.

Problémy v súvislosti s očkovacou látkou proti koronavírusu Sputnik V neutíchajú. Európska lieková agentúra (EMA) túto vakcínu doteraz neschválila.

Po tom, ako ju nakúpilo aj Slovensko, mal náš Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) preveriť jej bezpečnosť. Ukázalo sa však, že na to nemá dostatok potrebných informácií.

Bývalý predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Jaromír Pastorek však nerozumie, prečo toto vôbec ŠÚKL riešil.

„Sme členmi Európskej únie a EMA zodpovedá za akýkoľvek liek vrátane vakcín. Je zbytočné, aby v ŠÚKL pichali morčatá a myši, nezistia tým nič. Tí, čo to kupovali, naleteli,“ povedal pre denník Pravda s dôvetkom, že „divadlo s myšami a morčatami je tak na to, aby sa ozvali ochrancovia zvierat.“

Podľa neho je postup jasný. „Zásada je taká, že keď chceli vakcínu presadiť, mali ísť cez EMA. Postup registrácie nemôže byť diskriminačný, pretože ostatné vakcíny ňou museli prejsť a to isté mal spraviť aj Sputnik V,“ povedal virológ Pastorek.

Ako vysvetlil, každý liek, ktorý sa uchádza o registráciu, musí mať jednotný protokol výroby. „Výrobca musí dokázať, aký je spôsob výroby a zloženie vakcíny,“ upozornil Pastorek.

Dodal, že ak EMA vakcínu nepovolí, nemala sa ani nakupovať. „Teraz by si to mal zobrať na triko nový minister zdravotníctva, jeho životnosť však bude kratšia ako životnosť českého ministra.“

ŠÚKL oslovil maďarskú liekovú agentúru (OGYÉI), keďže Maďarsko je jedinou krajinou EÚ, v ktorej sa vakcína podáva. Na základe zmluvy o mlčanlivosti s výrobcom maďarská strana údaje nemohla poskytnúť.

Vo štvrtok (8.4.) vyšla informácia, že ruská strana požiadala Slovensko, aby celú zásielku pre porušenie zmluvy vrátilo.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.