Opaľovanie vraj znižuje riziko úmrtia na covid. Vedci priblížili, ako je to možné

Ilustračný záber
Zdroj: shuterstock.com/Zsolt Biczo

Ich výsledky sa zakladajú na dátach medzi januárom až aprílom 2020.

Opaľovanie by mohlo znížiť riziko úmrtí na nový koronavírus. Vyplýva to zo štúdie vedcov v škótskom Edinburghu, ktorej závery priniesol The Mirror.

Tím odborníkov tvrdí, že počas opaľovania sa v koži uvoľňuje oxid dusnatý, ktorý zmierňuje príznaky ochorenia.

Ich výsledky sa zakladajú na dátach medzi januárom až aprílom 2020, ide o ľudí žijúcich v 2074 regiónoch Spojených štátoch amerických.

Zistili, že regióny v USA s najvyššou hodnotou UVA žiarenia, ktoré tvorí 95 percent ultrafialového žiarenia Slnka, mali menej úmrtí na koronavírus. Podobnú analýzu následne uskutočnili aj vo Veľkej Británii a v Taliansku s rovnakými výsledkami.

To podľa nich znamená, že v o čosi slnečnejších oblastiach je úmrtnosť na koronavírus podstatne nižšia.

„Súvis medzi úmrtnosťou na COVID-19, ročným obdobím a polohou bol celkom zarážajúci. Tento náš výskum je možno vysvetlením toho, prečo niekde dochádza k väčšej úmrtnosti na toto ochorenie," povedal spoluautor štúdie, profesor Chris Dibben.

Vedci vzali do úvahy faktory, o ktorých sa už vie, že patria medzi kľúčové ohľadom úmrtnosti. Šlo napríklad o vek, pôvod, sociálnoekonomický stav, hustotu obyvateľstva, znečistenie ovzdušia a pod.

Spomenutý oxid dusnatý podľa nich znižuje schopnosť replikácie vírusu, čo sa už preukázalo počas laboratórnych testovaní.

EDINBURGH/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme štúdia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.