Niektorých ľudí v piatok zaskočila SMS od lekárskej fakulty. Vybrali si ich na významný výskum

Niektorých ľudí v piatok zaskočila SMS-ka od lekárskej fakulty.
Zdroj: TV Markíza,

Jeho výsledky môžu pomôcť v boji proti pandémii.

Vybraným ľuďom, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, prišla v piatok od Úradu verejného zdravotníctva SMS. Ak k nim patríte, v najbližších dňoch vás bude zrejme kontaktovať Lekárska fakulta Univerzity Komenského, ktorá vás pozve, aby ste sa stali účastníkmi ich výskumu. Jeho výsledky môžu pomôcť v boji proti pandémii.

Zdroj: TV Markíza,

Upozorňujúce SMS správy pípali ľuďom z Bratislavského a Trnavského kraja. „Máme databázu päťtisíc ľudí, ktorí boli PCR pozitívni za obdobie október až január, týchto ľudí budeme pozývať. Nie všetkých, náš plánovaný súbor je 1500 ľudí,“ priblížila epidemiologička Alexandra Bražinová.

Cieľom projektu je zmapovať rozsah šírenia ochorenia COVID-19 v dvoch rôznych prípadoch, v domácnostiach a na pracoviskách. Účastníkov budú telefonicky pozývať na odber krvi. Výsledky výskumu môžu výrazne pomôcť pri manažovaní pandémie.

Zisťovať budú hodnotu protilátok. Ľudí, ktorí nebudú mať v tele protilátky, no ochorenie prekonali, vyberú ešte na ďalšie testy. Vzorky krvi chcú dobrovoľníkom odobrať v najbližších troch mesiacoch, výsledky by im mali prísť do pár dní. Celkové hodnotenie výskumu bude mať lekárska fakulta v rukách na konci tohto roka.

Viac sa o výskume dozviete z reportáže Lucie Hlaváčkovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti