Nové očkovacie centrá už pár dní zápasia s tým istým problémom

Očkovacie centrum v Žiari nad Hronom.
Zdroj: BBSK

Situáciu zachraňujú samosprávy, a nielen tie regionálne.

Chaos v objednávaní na očkovanie pokračuje. V Žiari nad Hronom v sobotu (10. 4.) otvorili nové očkovacie centrum, štát im ale opäť poslal málo ľudí. Čo ale na Slovensku nedokáže zabezpečiť štát, zachraňujú na mnohých miestach krajské samosprávy.

Veľkokapacitné vakcinačné centrum v kultúrnom stredisku. Náš reportérky štáb v čakaní na očkovanie stretol mladých i starších. Niektorí sa k vakcíne proti COVID-19 dostali cez objednávací systém Banskobystrického samosprávneho kraja.

„Ministerstvo zdravotníctva vie o spustení tohto očkovacieho centra už dva týždne, napriek tomu na dnešný aj zajtrajší deň objednali cez vlastný systém príliš málo ľudí vzhľadom na počet vakcín," konštatovalo v reakcii ministerstvo zdravotníctva.

Lekárka Ľubica Finďová nám potvrdila, že s týmto problémom sa stretávajú. Je presvedčená, že objednávanie ľudí na očkovanie sa nezlepšuje, ale zhoršuje. „Pravidla očkovania sa menia zo dňa na deň, práve na vakcínu AstraZeneca," povedala. Fiňová. V iných krajinách sa podľa nej vek na očkovania touto vakcínou zvyšuje, u nás sa znížil.

Zdroj: BBSK

Koordinátorka vakcinačných centier v Banskobystrickom kraji Jana Moroščáková potvrdila, že na sobotu (10. 4.) sa cez NCZI objednalo 150 ľudí, na nedeľu (11. 4.) iba 50 a kapacitu majú 550 na každý deň. Musia volať ľuďom, ktorí sa prihlásili do náhradníckeho systému samosprávneho kraja.

Na východe sa tento víkend očkuje v troch mestách - v Poprade, Prešove a v Humennom. Najnižší záujem o AstruZenecu je práve v metropole Šariša. Nedeľná obsadenosť je tu len na 25 percent.

Kľúčovým by bolo, ak by sa k vakcíne mohli dostať aj mladšie vekové kategórie. Lekár Prešovského samosprávneho kraja Jozef Tekáč je presvedčený, to by mohlo vyriešiť problém.

Intenzívna komunikácia s ministerstvom zdravotníctva priniesla výsledky a od soboty obeda sa na očkovanie už môžu hlásiť aj ľudia nad 45 rokov.

Tému spracovali reportérky Martina Kašiarová a Veronika Bozdošová.

ŽIAR NAD HRONOM, PREŠOV/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme žiar nad hronom

Dôležité udalosti