Podľa COVID automatu by sme mohli uvoľňovať hneď dva týždne po sebe. Takto by to vyzeralo

Výrazne sa nám znížil počet hospitalizovaných, čo je kľúčom k otváraniu prevádzok.

COVID automat sa na národnej úrovni ešte ani neprepol z čiernej (4. stupeň varovania) do bordovej farby (3.stupeň varovania) a už teraz máme čísla, ktoré by znamenali posun do červenej farby (2. stupeň varovania). Počet hospitalizovaných totiž v nedeľu klesol pod 2500 a podmienky spĺňa aj nárast pozitívnych prípadov či reprodukčné číslo. Ak by sme sa teda mali držať striktne COVID automatu, na Slovensku by sa mali opatrenia uvoľňovať hneď dva týždne po sebe.

V prvej vlne by sa mohlo chodiť do prírody aj mimo okres, rozšírili by sa možnosti športovania a otvorili by sa obchody, služby a kostoly, resp. miesta, kde sa dá nosiť respirátor. Potom by mali prísť na rad fitká, terasy reštaurácií a kaviarní či kiná a divadlá. Zároveň by mohlo prestať platiť obmedzenie pohybu.

Čo vieme

Situácia sa vyhodnocuje vždy v utorok. Aby mohlo nastať prvé uvoľnenie, musel by klesnúť počet hospitalizovaných pod tritisíc a zároveň by musel byť priemerný počet nových prípadov za sedem dní nižší ako štyritisíc alebo reprodukčné číslo nižšie ako 1,15. Tieto podmienky sme splnili začiatkom tohto týždňa. Keďže uvoľňovanie môže prísť najskôr o 13 dní, až keď sa tento trend potvrdí, v tomto prípade to bude v pondelok 19. apríla.

Rátame teda, že od tohto dátumu bude Slovensko v bordovej farbe COVID automatu. Aby mohlo prísť ďalšie uvoľnenie, počet hospitalizácií musí klesnúť pod 2500 a zároveň musí byť sedemdňový priemer nových prípadov pod 2400 alebo reprodukčné číslo pod 1.10. Tieto podmienky sme poklesom hospitalizácií splnili už teraz, v nedeľu. Ak sa to udrží do utorka, mala by začať plynúť 13-dňová lehota na prepnutie automatu do červenej farby. Ďalšie uvoľnenie by tak mohlo prísť hneď po týždni, tj. 26. apríla.

Vieme však aj to, že konzílium odborníkov sa tento týždeň zaoberalo zmenami v COVID automate. Závery tejto diskusie nepoznáme. V priebehu budúceho týždňa by sa nimi mala oboznámiť pandemická komisia a následne vláda, ktorá musí prípadné zmeny schváliť. Ministerstvo zdravotníctva naznačilo, že diskusia bola najmä o vyňatí testovania z COVID automatu a nastavení nezávislej testovacej stratégie. Od ministerstva školstva, ale aj ďalších predstaviteľov vlády sme sa zas dozvedeli, že prioritou je návrat detí do škôl. Celý prvý stupeň základných škôl sa vráti do lavíc dokonca už teraz v pondelok (12.4.) a otvoria sa aj škôlky.

Čo nevieme

Z vyššie uvedeného sa iba predpokladať, že prípadné zmeny v COVID automate sa budú týkať najmä už spomínaných testov a školákov. O zmenách v prípade otvárania prevádzok a podobne doteraz reč nebola.

Korešponduje to aj so slovami premiéra Eduarda Hegera, podľa ktorého by mali dostať prednosť prevádzky, v ktorých je možné mať celý čas na tvári respirátor, čiže by sa to podľa neho nemalo týkať wellness či reštaurácií. Presne v tomto duchu uvoľňuje opatrenia pri prechode do bordovej zóny aj COVID automat. Predseda vlády sľubuje, že verejnosť sa detaily dozvie vo štvrtok (15.4).

Samozrejme, nevieme ani to, či sa čísla hospitalizácií z nedele udržia až do utorka, aby sa mohlo začať hovoriť o prepnutí z bordovej do červenej fázy.

V minulosti sa vždy uvoľňovalo v dvojtýždenných intervaloch, aby sa ukázalo, či to nespôsobí zhoršenie situácie. Nič také síce COVID automat nepozná, no je možné, že vláda bude chcieť zachovať túto prax, nakoľko aj odborníci varujú pred príliš rýchlym otváraním. To by mohlo ďalšie uvoľňovanie posunúť až na 3. mája.

Slovensko v bordovej farbe (zrejme od 19.4.)

Ak by sa teda zachovali pravidlá COVID automatu (okrem škôl a testovania), od pondelka 19.4 by platili celoplošne tieto pravidlá:

 •  Pohyb zostáva obmedzený iba na vykonanie základných potrieb a už definovaných výnimiek v rámci okresu

 • Cesty do prírody budú možné aj mimo svoj okres (ak daný okres nebude v čiernej zóne)

 • Otvoria sa kostoly, obchod , služby i nákupné centrá (bez detských kútikov a možnosti sedenia v spoločných priestoroch) s obmedzením jedna osoba na 15 metrov štvorcových a s povinnosťou negatívneho testu a respirátora

 • Reštaurácie musia zostať zatvorené aj s terasami, môžu iba vydávať jedlo ako doteraz

 • Ubytovacie zariadenia môžu otvoriť, no ubytované spolu môžu byť iba osoby z jednej domácnosti

 • Home-office bude už iba odporúčaný

 • Obrady ako sobáš či krst zostávajú pre maximálne 6 osôb, pohreby majú výnimku. Oslavy, večierky, svadby kary i konzumácia alkoholu na verejnosti budú aj naďalej zakázané.

 • Neotvoria sa ani fitká, wellness či aquaparky. Múzeá, galérie či výstavné siene môžu organizovať iba individuálne prehliadky s kapacitou jeden návštevník na 15 metrov štvorcových.

 • Plavárne môžu otvoriť pre maximálne šesť ľudí.

 • Profesionálny šport bude povolený bez divákov, zelenú dostanú aj tréningy

 • Rekreačne sa budú môcť vykonávať športy s nízkym rizikom, ako ich určuje COVID automat pre šport. Do takýchto športov patrí napríklad atletika, biliard, bowling, cyklistika, golf, jazdectvo, kolieskové korčuľovanie, petang, stolný tenis, šípky, tenis atď. Celý zoznam nájdete tu. Pre konkrétne športy budú platiť rôzne pravidlá, vo všeobecnosti sa však môže športovania zúčastniť skupina maximálne 6 osôb (v interiéri minimálne 35 metrov štvorcových na osobu), počas športovania vo väčšine prípadov rúško povinné nie je (neplatí to napr. pre biliard, bowling či petang), no mimo športoviska si ho už nasadiť musíte. Takisto je zakázané používanie šatní čí spŕch.

Slovensko v červenej farbe (možno od 26.4.)

Keď sa ocitneme v II. stupni varovania, tj. v červenej farbe, nastane niekoľko zmien:

 • Rúška či respirátory budeme musieť naďalej nosiť v exteriéri alebo interiéri, no nebudú povinné mimo obce a mesta

 • Pohyb už nebude obmedzený vôbec

 • Otvoriť budú môcť za určitých pravidiel aj divadlá, koncertné siene a kiná

 •  Reštaurácie a pod. už budú môcť obsluhovať aj na terase, medzi stolmi musia byť dvojmetrové rozostupy.

 • Fitnescentrá už môžu prijímať zákazníkov. Maximálne šesť a jedného minimálne na 15 metrov štvorcových.

Nepoľavujme predčasne

Optimizmu síce nie je nikdy dosť, no nezabúdajme, že zatiaľ sme stále v čiernej farbe. Stránka Dáta bez pátosu varuje, že na Slovensku rapídne klesol počet PCR testov. „Za posledných 7 dní máme menej ako 50-tisíc PCR testov. A to sme už urobili aj 20-tisíc denne. My sme urobili najmenej testov od septembra a to máme 85 úmrtí denne,“ uvádzajú analytici. Pritom práve PCR testovanie je jedným z kľúčových krokov k zvládnutiu pandémie. Dáta bez pátosu kritizujú, že so zlepšujúcimi sa číslami a vidinou uvoľňovania opatrení sa od PCR testov pomaly upúšťa. Odborníci zároveň apelujú na vládu, aby tento negatívny trend zvrátila a odporúčajú čo najviac testovať a to aj na školách, aby sme zistili, ako na tom v skutočnosti sme.

Jedno je zatiaľ isté. Aby sa mohlo postupne uvoľňovať, musí sa potvrdiť pozitívny vývoj situácie na Slovensku aj v nasledujúcich dvoch a týždňoch. Verme, že veľkonočné sviatky tento trend nezmenia. Presnú formu uvoľňovania zatiaľ nepoznáme, vychádzať môžeme iba z covid automatu. Múdrejší by sme mohli byť po utorkovej prezentácii pandemickej situácie ministra zdravotníctva a vo štvrtok, kedy sa dozvieme schválené opatrenia. Nesmú nám však dovtedy začať pribúdať infikovaní ani hospitalizácie.

BRATISLAVA/Michal Lukačovič

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti