Pandémia v južnej Ázii naberá na sile: V dvoch krajinách evidujú závratný nárast prípadov

Pútnici na brehu Gangy v meste Haridawar.
Zdroj: Profimedia.sk

Indická vláda aj napriek odporúčaniam zdravotníckych expertov, ktorí žiadajú zrušenie festivalu, trvá na jeho pokračovaní.

Pandémia ochorenia COVID-19 vstúpila do kritickej fázy, vyhlásila v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Varovala, že prípady nákazy výrazne stúpajú napriek osvedčeným opatreniam, ktoré mali šírenie koronavírusu zabrzdiť. V južnej Ázii si rekordné počty nakazených vyžiadali prísne, nové obmedzenia, uviedla tlačová agentúra AFP.

India v pondelok zaznamenala ďalší rekord v počte nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, čím predstihla Brazíliu a stala sa tak druhou pandémiou najviac postihnutou krajinou na svete po Spojených štátoch.

V pondelok pribudlo v krajine vyše 161.000 nových prípadov, čím už siedmy deň za sebou evidovali denný prírastok infikovaných vyšší než 100.000. V Indii, kde žije takmer 1,4 miliardy ľudí, bolo dosiaľ podaných zhruba 105 miliónov dávok vakcín proti covidu.

Zdroj: Profimedia.sk

„Riešením je, aby všetci zostali dva mesiace doma, vďaka čomu by sme s pandémiou nadobro skoncovali, lenže verejnosť to ignoruje. V reštauráciách nikto nedodržuje nariadenia, keď zákazníkov vyzývame, aby si nasadili rúška, vôbec to nerešpektujú a začnú byť agresívni," uviedol pre portál India Times Rohit (28), ktorý pracuje ako čašník v reštaurácii v Bombaji.

Indická vláda sa zúfalo snaží vyhnúť prísnemu lockdownu, ktorý predtým zaviedli v marci 2020 a mal za následok ekonomickú krízu.

Susedný Bangladéš, v ktorom sa pandemická situácia tiež vymkla spod kontroly, zvolil oveľa radikálnejší prístup a od pondelka zaviedol drastické opatrenia. Celoplošný lockdown tam potrvá najmenej 8 dní.NAÍ DILLÍ/TASR, kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.