Dánsko zvládlo náročnú skúšku. Za jediný deň tam zaočkovali vyše 100-tisíc ľudí

Očkovanie v Dánsku.
Zdroj: TASR/AP

Išlo o test vyťaženosti dánskych vakcinačných stredísk pred očakávaným nárastom dodávok očkovacích látok.

V Dánsku v pondelok za jeden deň zaočkovali protikoronavírusovými vakcínami viac než 100.000 ľudí, čo predstavuje takmer každého päťdesiateho Dána.

Išlo o test vyťaženosti dánskych vakcinačných stredísk pred očakávaným nárastom dodávok očkovacích látok, píše agentúra DPA.

Za 24 hodín zaočkovali v celej krajine podľa dánskeho ministra zdravotníctva Magnusa Heunickeho 104.824 ľudí. V Dánsku išlo o rekordný počet zaočkovaných za jediný deň, píše DPA.

Cieľom vlády bolo v pondelok podať vakcínu 100.000 ľuďom vo viac ako 60 očkovacích centrách v piatich dánskych regiónoch.

Tie si takto mali vyskúšať, či sú ich logistické a IT systémy pripravené na väčší nápor ľudí po dodaní vyššieho množstva vakcín, čo sa očakáva už čoskoro.

V pondelok v Dánsku očkovali vakcínami od spoločností Pfizer BioNTech a Moderna. Vakcína od spoločnosti AstraZeneca sa v Dánsku nebude používať až do odvolania.

Dôvodom sú podozrenia z jej možných, i keď veľmi zriedkavých vedľajších účinkov v podobe tvorby krvných zrazenín.

Tamojšie očkovacie strediská otestovali svoje maximálne kapacity aj koncom februára, keď tam za jediný deň zaočkovali vyše 30.000 ľudí.

KODAŇ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti