V Slovinsku rastie počet prípadov, kedy sa ľudia úmyselne nechávajú nakaziť covidom. Dôvod je prostý

mistrik 15_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Taktiež zaznamenávajú čoraz viac prípadov falšovania testov.

Slovinská vláda varovala pred „nebezpečnou praxou", kedy sa ľudia zámerne nechávajú nakaziť koronavírusom, aby následne ľahšie mohli cestovať. Informuje o tom portál Dnevnik.

Vyliečenie sa z ochorenia COVID-19 sa totiž po určitý čas považuje za ekvivalent imunity získanej očkovaním, čo vraj Slovinci začali zneužívať. Taktiež zaznamenávajú čoraz viac prípadov falšovania testov.

„Pozorujeme trend zvyšovania počtu tých, ktorí sa chcú čo najrýchlejšie nakaziť, aby získali potvdenie, ktoré im umožní ľahšie cestovanie a prekračovanie hraníc, čo je nebezpečná prax, ktorú v žiadnom prípade nemôžeme odporučiť,“ uviedla epidemiologička Mateja Logarová, ktorá vedie vládnu expertní radu pre COVID-19.

Dodala, že aj z tohto dôvodu vláda uvažuje o nových reštrikciách, respektíve zmene pravidiel pre cestovanie. Pre tých, ktorí ochorenie prekonali, by podľa nej mohla prestať platiť výnimka z povinnosti nechať sa otestovať pri prechode štátnej hranice.

Na nebezpečenstvo vyplývajúce z nákazy covidom upozornil aj infektológ Tomaž Vovko z univerzitnej nemocnice v Ľubľani.

„Stále o tomto ochorení veľa nevieme, je nepredvídateľné a môže mať trvalé následky. Nevieme, aké presne dlhodobé následky má najmä u mladých pacientov, u niektorých však sú veľmi nepríjemné,“ upozornil.

Ako doplnil, je neporovnateľne bezpečnejšie zabrániť nákaze a počkať na očkovanie, než ochorieť a počítať s tým, že organizmus získa imunitu. Všetci, ktorí sa úmyselne nakazia kontaktom s druhými ľuďmi, riskujú ťažší priebeh ochorenia, tvrdí.

V Slovinsku v pondelok (12.4.) skončil jedenásťdňový lockdown, ktorý vláda vyhlásila v snahe predísť novej vlne pandémie.

Opätovne sa otvorili školy, obchody, kultúrne inštitúcie či lyžiarske strediská. Po asi pol roku takisto zrušili aj nočný zákaz vychádzania, ktorí tamojší obyvatelia vnímali veľmi negatívne.

Slovinsko je podľa agentúry APA medzi 13 členskými krajinami EÚ, ktoré sa dohodli na podmienkach získania takzvaného Zeleného pasu, ktorý by počas pandémie umožnil ľahší pohyb turistov po Európe.

Z preukazu má byť na prvý pohľad jasné, či je človek očkovaný, vyliečený z covidu alebo negatívne testovaný.

ĽUBĽANA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Slovinsko

Dôležité udalosti