Firma Johnson & Johnson odložila distribúciu svojej vakcíny v Európe

Škatule s vakcínami proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Johnson and Johnson.
Zdroj: TASR/AP

Prvých 9 600 očkovacích látok malo 19. apríla dostať aj Slovensko.

Americká spoločnosť Johnson & Johnson (J&J) v utorok oznámila, že sa rozhodla pozastaviť používanie svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v Európe, informoval denník The Guardian.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) zároveň oznámil, že v USA po podaní tejto vakcíny zomrel jeden pacient na následky komplikácií v súvislosti s krvnými zrazeninami a ďalší je vo vážnom stave, informovala agentúra AFP.

„Bezpečnosť a prosperita ľudí, ktorí náš výrobok používajú, je našou prioritou číslo jeden,” uviedla spoločnosť J&J vo vyhlásení, ktoré zverejnil na svojej webovej stránke The Guardian.

J&J si podľa svojich vyjadrení uvedomuje „neobyčajne zriedkavé” zdravotné problémy ľudí, u ktorých sa po podaní vakcíny vyskytli krvné zrazeniny v kombinácii s nízkym počtom krvných doštičiek.

Tieto problémy v USA zaznamenali u šiestich žien vo veku od 18 do 48 rokov v období šesť až 13 dní po zaočkovaní, píše AFP. „Jeden z týchto prípadov bol smrteľný a jeden z pacientov je vo vážnom stave,” povedal Peter Marks, expert z FDA.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) údaje v súvislosti so šiestimi prípadmi takýchto problémov v USA preverujú. V tejto krajine podali viac ako 6,8 milióna dávok vakcíny J&J.

CDC a FDA v utorok odporučili pozastavenie používania vakcíny proti novému koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson. Dôvodom odporúčania bola predbežná opatrnosť úradov po výskyte šiestich prípadov krvných zrazenín po očkovaní.

J&J dodáva, že tieto prípady skúma aj v spolupráci so zdravotníckymi úradmi v Európe.

Samotná spoločnosť predtým informovala, že v roku 2021 plánuje do EÚ, Nórska a na Island dodať 200 miliónov dávok vakcín. Prvých 9 600 očkovacích látok malo 19. apríla dostať aj Slovensko a ďalších 16 800 26. apríla.

Slovensko má celkovo objednaných 1,4 milióna vakcín spoločnosti Johnson & Johnson.

WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti