Uvoľňujeme, no naďalej platia mnohé obmedzenia. Prečítajte si, čo všetko zostáva zatvorené

Naďalej platí povinnosť chodiť na pravidelné testovanie.

Od budúceho týždňa nás čaká uvoľňovanie opatrení. Keďže sa Slovensko v celonárodnom automate prepína na bordovú farbu, za prísnych podmienok môžu otvoriť obchody, služby či kostoly, povolené sú aj ďalšie aktivity, o čom sa viac dočítate TU. Naďalej však zostávajú mnohé prevádzky zatvorené a niektoré aktivity zakázané. Prinášame preto prehľad toho, na čo si budeme musieť ešte počkať.

Testovanie

Na väčšinu povolených aktivít a návštevu otvorených prevádzok je povinnosťou mať so sebou negatívny PCR alebo antigénový test na koronavírus nie starší ako sedem dní. Pravidelné testovanie, na aké sme boli zvyknutí doteraz, teda zostáva v platnosti.

Zákaz vychádzania a voľný pohyb

V platnosti naďalej zostáva zákaz vychádzania v čase po 20.00 h. To sa od pondelka meniť nebude, o čom sa viac dočítate TU. Obchody preto zatvárajú najneskôr v tomto čase. Zájsť na výlet do prírody do iného okresu je povolené, no základné potreby si môžete zaobstarať iba v rámci svojho okresu

Rúška a respirátory

Vzhľadom na stále vážnu situáciu je nevyhnutnosť nosiť respirátory v každom interiéri. V exteriéri stačí mať rúško.

Reštaurácie, kaviarne

Zatvorené zostávajú reštaurácie, ktoré zatiaľ nemôžu otvoriť ani svoje terasy. Povolené je iba vziať si jedlo a nápoje so sebou, teda okienkový predaj a donášky. Rovnaké pravidlá platia pre bary, puby, kaviarne či cukrárne.

Oslavy, svadby, kary

Združovať sa na oslavách, svadbách či karoch v širšom kruhu blízkych je stále zakázané. Čo sa týka obradov, stále sú povolené pre maximálne šesť osôb s výnimkou pohrebov. Rovnako je naďalej zakázané konzumovať alkohol na verejnosti.

Podujatia, kultúra, kiná

Z hromadných podujatí sú v bordovej fáze automatu povolené iba bohoslužby, aj tie s obmedzením počtu ľudí podľa rozlohy kostola. Divadlá, koncertné siene či kinosály navštíviť nemôžeme.

Wellness, fitnes, sálony

Dopriať si návštevy wellness, kúpeľov či akvaparkov z iných ako zdravotných dôvodov si stále nemôžeme. Pre širokú verejnosť zostávajú tieto prevádzky zatvorené. Naďalej sú zatvorené aj fitnescentrá.

Nákupné centrá

Samozrejmosťou sú otvorené ochody, ktoré boli zákazníkom k dispozícii aj doteraz, ako sú potraviny, drogérie, lekárne alebo čistiarne. Otvorené môžu byť po tomto uvoľnení aj ďalšie obchody, no stále sú zatvorené detské kútiky či zóny, kam si môžu návštevníci sadnúť vrátane foodcourtov.

Hotely

Aj keď hotely a ubytovacie zariadenia môžu od budúceho týždňa otvoriť, aj v tomto prípade platí, že musia mať zatvorené svoje reštaurácie, bary a kaviarne. Povolené je ubytovať maximálne dve dospelé osoby v jednej izbe alebo členov jednej domácnosti v samostatnej izbe so sociálnym zariadením.

Otváracie hodiny pre seniorov

Naďalej zostávajú v platnosti aj vyhradené otváracie hodiny pre seniorov v potravinách či drogériách. Nakupovať môžu výhradne starší zákazníci v čase od 9.00 do 11.00 h počas pracovných dní.

Uznesenie až o pár dní

S bližšími otázkami k stále platným obmedzeniam sme sa obrátili na Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ). Ten zatiaľ pracuje s verziou odprezentovaného uvoľňovania opatrení, ktoré je príznačné pre tretí stupeň varovania platného COVID automatu, teda fázu v spomínanej bordovej farbe.

„Pri tvorbe vyhlášok Úrad zohľadní aj schválené závery z rokovania Pandemickej komisie vlády SR. Vydaniu vyhlášok musí zároveň predchádzať aj aktualizácia uznesenia vlády SR, ktorá bude reflektovať na aktuálnu fázu uvoľňovania opatrení. Pre prax je dôležité, aby boli vyhlášky Úradu v súlade s uznesením vlády SR,“ priblížila hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Vláda bude rokovať opäť tento piatok (16.4.), kde by mala pripraviť aj uznesenie o uvoľňovaní. Premiér Eduard Heger priznal, že v stredu (14.4.) to jeho kabinet nestihol.

Pozrite si aj: Ľudia by najviac chceli otvoriť najmä tri druhy prevádzok. Prečítajte si ktoré


BRATISLAVA/rk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Uvoľnovanie opatrení

Dôležité udalosti