Veľká noc mohla byť búrka, ktorú ešte nevidíme. Podľa Visolajského nie sme pripravení na bezpečné otváranie

Sisa s Marikou spolu rady trávia čas.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Uvoľňovanie bude bezpečné, ak bude fungovať trasovanie kontaktov a očkovanie seniorov.

COVID automat je systém, ktorý podľa presne stanovených kritérií určuje, v akom stupni varovania sa nachádzame a aké opatrenia na základe toho musíme dodržiavať. Cieľom prijatia automatu bolo aj to, aby boli pravidlá predvídateľné a predišlo sa chaosu. Automat však nepočíta so sviatkami a s tým, že prvé uvoľnenie po viac ako troch mesiacoch prichádza presne po Veľkej noci.

Podobne ako Vianoce aj Veľká noc sa spája s cestovaním za rodinou, s veľkými oslavami a návštevami kostolov. Odborníci preto varujú, že s uvoľňovaním by sme sa nemali uponáhľať. Nasledujúcich päť dní bude kľúčových. Ak sa nám dovtedy prudko nezvýšia počty infikovaných, môžeme si povedať, že sme Veľkú noc zvládli.

Počas Veľkej noci mohli prísť na Slovensko aj infikovaní zo zahraničia

Podľa lekára Petra Visolajského to zatiaľ nevyzerá, že by nastalo výrazné zvýšenie infekcie. Klesajú aj počty hospitalizovaných.

Opatrnejší je matematik Richard Kollár. V relácii Braňo Závodský naživo Rádia Expres vysvetlil, že počas Veľkej noci nastala vyššia mobilita a na Slovensko prišli aj infikovaní ľudia zo zahraničia. Nevieme však, či dodržali karanténu a či teda niekoho ďalšieho nakazili alebo nie. Dodal, že ak nastala počas Veľkej noci „búrka“, ešte ju nevidíme. Kľúčových bude ďalších päť dní. Musíme podľa neho pozorne sledovať pozitivitu vykonaných testov, a keď sa vychýlime zo súčasného dobrého trendu, mali by sme zastaviť uvoľňovanie.

Podľa Visolajského je uvoľňovanie už na mieste a školy a obchody už potrebuje mať spoločnosť otvorené. Pripomína však, že aj uvoľňovanie musí byť bezpečné. Na to treba splniť dve podmienky: precízne dohľadávať kontakty nakazených a zaočkovať čo najviac rizikových skupín. V oboch podľa Visolajského zlyhávame.

Navrhuje preto upraviť COVID automat, aby otváranie nebolo také jednoduché. Vie si predstaviť, že by ďalším kritériom na otváranie bol napríklad istý počet zaočkovaných ľudí nad 65 rokov. Zároveň dodáva, že prioritou by mali byť školy a všetko ostatné im treba podriadiť.

To, že sú školy a deti prioritou vlády, povedal aj minister školstva Branislav Gröhling. Od 26. apríla sa školy otvárajú podľa regionálneho COVID automatu.

Reprodukčné číslo stúplo

Ministerstvo zdravotníctva priznalo, že reprodukčné číslo vírusu mierne narástlo. Analytik Ivan Bošňák z projektu Dáta bez pátosu vysvetľuje, že je to prirodzené, pretože počas Veľkej noci stúpla mobilita a najmä po sviatkoch sa zvýšil počet vykonaných testov.

Počas sviatkov bolo mnoho odberných miest vrátane laboratórií zatvorených. Po Veľkej noci sa testovanie znova vrátilo do pôvodných koľají a zvýšil sa tým pádom aj počet zachytených pozitívnych prípadov. Nie je to podľa Bošňáka dôvod na paniku.

Mierny nárast infekčnosti nazýva „vlnkou“, ktorú sme aj očakávali. „Na Vianoce sme mali 10-tisíc pozitívnych antigénových a PCR testov denne. Dnes sme pod dvetisíc. Klesli sme na pätinu oproti Vianociam,“ hovorí Bošňák.

Uvoľňovanie podľa neho nie je urýchlené. Naopak, to prvé podľa neho malo prísť už skôr. Ak by prišlo, druhé uvoľnenie, ktoré by malo prísť na prelome apríla a mája, by sa nám už nezdalo predčasné. Navyše, od pondelka 19. apríla stále ostáva zákaz nočného vychádzania, zákaz cestovania do iného okresu okrem prírody a do škôl sa nevracajú ani všetci žiaci základných škôl.

„Desaťročné deti sú stále doma, pivo si na terase nedáme, ani do vedľajšieho okresu nemôžeme ísť. Podľa mňa toto vôbec nie je urýchlené uvoľňovanie,“ myslí si analytik.

Aj matematik Kollár pripustil, že nie je dôvod na paniku pre zvyšujúce sa reprodukčné číslo. Podľa neho ho ministerstvo zdravotníctva nepočíta správne a pri hodnotení situácie tento údaj neberie vážne.

Navyše, poukazuje na to, že situácia sa zlepšuje aj v okolitých krajinách okrem Ukrajiny. Navrhuje, aby sme okrem pozitivity sledovali aj množstvo virálnej nálože v pozitívnych vzorkách. Dodal, že takáto analýza ja možná v niekoľkých súkromných laboratóriách. Už v minulosti bola podľa Kollára virálna nálož jedným z prvých ukazovateľov, že sa deje niečo zvláštne.

Od pondelka 19. apríla prepíname na celonárodnej úrovni zo 4. do 3. stupňa varovania.

Aké opatrenia budú platiť, si môžete prečítať TU.

Aké prevádzky ostávajú zatvorené, sa dočítate TU.

Ak bude situácia naďalej priaznivá, koncom apríla by mohlo dôjsť k ďalšiemu uvoľneniu do 2. stupňa varovania. Otvorili by sa ďalšie ročníky škôl a aj terasy reštaurácií.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti