Prvá krajina sveta hlási kolektívnu imunitu proti koronavírusu

Ľudia čakajú v rade na druhu dávku vakcíny.
Zdroj: TASR/AP

Počty infikovaných totiž klesajú vo všetkých vekových kategóriách aj po uvoľnení opatrení.

Klesajúce čísla nákazy koronavírusom aj po uvoľnení opatrení naznačujú, že Izrael možno dosiahol istého druhu kolektívnej imunity. Aspoň to tvrdia tamojší špecialisti.

Riaditeľ najväčšej izraelskej nemocnice Sheba Medical Center, profesor Eyal Leshem, pre BBC uviedol, že kolektívna imunita je „jediným vysvetlením“ preto, že prípady nakazených naďalej klesajú, aj keď už krajina uvoľnila mnoho opatrení a vracia sa prakticky späť do normálu.

„Hovorí to o tom, že aj keď je človek nakazený, väčšina ľudí, s ktorými sa dotyčný stretáva, sa ďalej nenakazí,“ doplnil.

Počty infikovaných klesajú vo všetkých vekových kategóriách, dokonca aj medzi osobami mladšími ako 16 rokov, ktorých neočkujú.

Výsledky nedávnej izraelskej štúdie medzi neočkovanými deťmi z 223 komunít odhalili, že čím rozšírenejšie bolo v danej komunite očkovanie, tým menšie bolo riziko, že deti budú pozitívne testované na koronavírus.

„Tieto výsledky poskytujú odpozorované dôkazy o tom, že očkovanie nielen chráni jednotlivých očkovaných, ale že taktiež poskytuje krížovú ochranu neočkovaným jedincom v komunite,“ napísali vedci z tamojšieho Technion inštitútu sídliaceho v Haife, ktorý výskum zrealizovali.

S hypotézou o vytvorení akejsi kolektívnej imunity súhlasí aj biológ Eran Segal z prestížneho Weizmannovho inštitútu vied. Pre Times of Israel podotkol, že počet denných prípadov covidu v Izraeli poklesol o 97 percent.

Zdroj: TASR/AP

Dve dávky očkovacej látky už v krajine dostalo 53 percent viac ako deväťmiliónovej populácie. Ak spočítame tých, ktorí dostali aspoň jednu dávku, dostaneme sa na číslo 5,3 milióna obyvateľov.

Ďalších 830-tisíc ľudí v minulosti malo pozitívny test na koronavírus, pričom po prekonaní vírusu sa u nich mohla vytvoriť prirodzená imunita. Celkovo tak zhruba 68 percent populácie má v krvi protilátky voči covidu.

Vedci odhadujú, že hranicou pre kolektívnu imunitu je 65-70 percent populácie. Pokiaľ by ju Izrael naozaj prekročil, bol by prvou krajinou sveta, ktorá ju v prípade koronavírusu dosiahla.

Britská virologička z univerzity v Brightone, Sarah Pittová, je však k tvrdeniam izraelských kolegov skeptická.

Podľa nej je na takéto závery príliš skoro. „Musíme zistiť, či prípady v Izraeli naďalej klesajú a zostávajú na nízkej úrovni,“ skonštatovala.


TEL AVIV/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti