Covid automat: Pozrite si prehľad nových opatrení, ktoré platia od pondelka

Ilustračná foto.
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Na národnej úrovni je Slovensko prvýkrát bordové, nové je aj rozdelenie okresov.

Epidemiologická situácia na Slovensku sa zlepšuje a odráža sa to aj na COVID automate. Po prvý raz sa na regionálnej úrovni nenachádza žiaden čierny okres a k zmenám prichádza aj na celonárodnej úrovni.

Aktualizáciu COVID automatu prináša ministerstvo zdravotníctva každý utorok s tým, že riadiť sa s ním začíname vždy od pondelka.

Od tohto týždňa sa automat po prvý raz prepína do III. stupňa varovania, teda bordovej farby. A práve to znamená, že po dlhých týždňoch prichádza k uvoľňovaniu opatrení. Pozrite si ich prehľad:

- otvoria sa všetky obchody na služby, vo vnútri môže byť maximálne jedna osoba na 15 metrov štvorcových, negatívny test alebo potvrdenie o prekonaní covidu, alebo o zaočkovaní

- ľuďom sa umožní pobyt v prírode aj v inom okrese, nebude potrebný ani negatívny test

- otvoria sa kostoly, vo vnútri môže byť maximálne jedna osoba na 15 metrov štvorcových, negatívny test nie je potrebný

- vonku môže spolu športovať maximálne šesť osôb, test nie je povinný

- otvoria sa knižnice, zoo, múzeá, botanické záhrady

- otvoria sa hotely, na izbe môžu byť ubytovaní iba členovia jednej rodiny, alebo dve osoby z rôznych domácností, potrebný je negatívny test

- reštaurácie zostávajú zatvorené, môžu iby vydávať stravu 

Od pondelka prichádza zmena aj pri nosení rúšok. Pravidlá upravuje nová vyhláška ÚVZ. Po novom si už vonku nebudeme musieť prekrývať horné dýchacie cesty, platia napríklad aj zmeny v školách:

(text pokračuje pod grafikou)

Zdroj: TVNOVINY.sk

Niektoré zmeny prichádzajú aj na hraniciach. Príchod zo zahraničia sa zjednoduší pre zaočkovaných. ÚVZ vydala vyhlášku, podľa ktorej po príchode z niektorých krajín síce musia ísť do karantény, ale po negatívnom výsledku PCR testu môžu izoláciu ukončiť. Testovať sa môžu kedykoľvek, nemusia čakať na ôsmy deň po príchode. Presné pravidlá na hraniciach nájdete TU.

Pre očkovaných má začať platiť ďalšia výhoda - nemusia chodiť na pravidelné testovanie a nosiť so sebou potvrdenie o negativite. Musia byť očkovaní buď minimálne 14 dní po podaní druhej dávky vakcíny od Moderny či Pfizer/BioNTech alebo štyri týždne po očkovaní prvou dávkou vakcíny od AstraZenecy.

Od pondelka sa otvorí aj praktická výučba v autoškolách.

Regionálny automat od 19. apríla

Zdroj: MZ SR

Bordová farba (27 okresov): Bánovce nad Bebravou, Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Ilava, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Lučenec, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Ružomberok, Senica, Snina, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Žilina

Pre okresy v bordovej farbe platí povinný test nie starší ako 7 dní na cestu do práce, do prírody vo svojom okrese však test nepotrebujete.

Červená farba (48 okresov): Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I-V, Brezno, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Kežmarok, Komárno, Košice I-V, Košice-okolie, Levice, Liptovský Mikuláš, Malacky, Midzilaborce, Michalovce, Námestovo, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Prešov, Prievidza, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Šaľa, Senec, Skalica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen

Obyvateľom červených okresov stačí do práce test starší nie viac ako 14 dní*, v prírode vo svojom okrese sa môžu pohybovať bez testu.

Ružová farba (4 okresy): Nitra, Nové Zámky, Topoľčany, Zlaté Moravce

Obyvateľom ružových okresov stačí do práce test starší nie viac ako 21 dní*, v prírode vo svojom okrese sa môžu pohybovať bez testu.

*-ak na cestu do práce používate MHD, potrebujete 7-dňový test.

Všetky pravidlá, ktoré platia vo vašom okrese nájdete v DIGITÁLNOM COVID AUTOMATE TU.

Pozrite si video z predstavenia aktuálnej epidemiologickej situácie (13.4.)

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti