Štát musí v presviedčaní pridať. Proti očkovaniu stojí mnoho konšpirátorov

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR - Henrich Mišovič

V zaočkovanosti 80-ročných patríme na chvost Európy.

Kampaň kontra dezinformácie. Dva mesiace po spustení očkovacej kampane nie je v niektorých častiach krajiny záujem o vakcíny taký, ako by sme si želali. Štát vie, že potrebuje v presviedčaní pridať, proti nemu však stoja nebezpečné zástupy konšpirátorov.

Kampaň pred dvomi mesiacmi vyzerala nasledovne: významné osobnosti od prezidentky cez lekárov až po športovcov vyzývali ľudí, aby sa zaočkovali. No a aký je výsledok? Necelý milión ľudí s prvou dávkou, 344-tisíc kompletne zaočkovaných.

Zaostávame najmä medzi najstaršími ročníkmi - v zaočkovanosti 80-ročných patríme na chvost Európy. Táto skupina sleduje skôr tradičné médiá, v televízii ale reklamy na očkovanie aktuálne nechodia. Vysielajú ich síce niektoré rádiá, ale aj ministerstvo hovorí, že sa skôr zameriava na online kampaň.


Problém s nižším záujmom si na ministerstve uvedomujú. Spájajú sa s jednotou dôchodcov, KBS, plánujú posilniť callcentrá a seniorom chcú informácie o očkovaní priniesť priamo do rúk.

Kým sa na ministerstve zintenzívnenie kampane pomaly rozbieha, minimálne pol roka už naplno beží masívna antikampaň. A keďže prístup na internet má 70 % šesťdesiatnikov, veľmi silno zasiahla aj staršie ročníky. Začalo to ťažko uveriteľnými výmyslami o čipovaní, ktoré ale našťastie časom vymizli.

Koľko ľudí už zlý pocit odradil od očkovania sa presne určiť nedá. O tom, že to nebude málo, svedčia množstvá voľných vakcín v očkovacích centrách na východe a aj množstvo spochybňovačov očkovania v internetových diskusiách. Podľa odborníka treba ministerstvo v boji proti dezinformáciám pochváliť. Problém však je, že kým proti hoaxom bojuje zopár inštitúcií a jednotlivcov, na Facebooku je 1800 stránok, ktoré nebezpečný obsah šíria.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Konšpirácie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.