AstraZeneca je dobrá vakcína so zlým PR. Šanca, že po očkovaní zomriete, je mizivá

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Šanca na udusenie jedlom je 1 ku 2535, šanca na smrť po očkovaní asi 1 k miliónu.

Dobrá vakcína so zlým PR. Po celom svete sa hovorí o tom, že AstraZeneca spôsobuje krvné zrazeniny, aj keď takýchto prípadov je minimum a priamy súvis ešte nikto nepotvrdil. Slováci sa z očkovania odhlasujú, hoci šanca, že po očkovaní zomriete, je menšia ako to, že na váš dom práve teraz spadne lietadlo.

Ďalší týždeň priniesol pre AstraZenecu ďalšie nepriaznivé správy. Vakcínu prestali definitívne používať v Dánsku a napríklad Nemci uvažovali, či by ľudí, ktorí ju dostali, nemali preočkovať Pfizerom. Dôvodom majú byť údajné krvné zrazeniny po očkovaní. U nás na Slovensku zatiaľ očkovanie AstraZenecou pokračuje bez obmedzení.

Skepsa a strach však spôsobujú, že ľudia sa z očkovania Astrou húfne odhlasujú. Súvis medzi vakcínou a tvorbou krvných zrazením zatiaľ pritom nikto nepotvrdil, aj keď Európska lieková agentúra ho pripúšťa. Zároveň však dodáva, že ak by tam aj súvis bol, je to mimoriadne zriedkavá komplikácia. Po svete sú totiž Astrou zaočkované desiatky miliónov ľudí a počet zrazenín sa počíta maximálne v desiatkach. Štatisticky oveľa riskantnejšie je napríklad fajčenie či užívanie antikoncepcie.

Ak máte strach z očkovania, oveľa viac by ste sa mali báť napríklad svojho obeda. Šanca na udusenie jedlom je 1 ku 2535, šanca na smrť po očkovaní asi 1 k miliónu, teda 400-krát menšia.

Aj napriek skutočne mizivej šanci, že sa niekomu niečo stane, AstraZenecu dlhodobo spochybňuje napríklad istá skupina politikov na čele s Robertom Ficom či Petrom Pellegrinim.

Pellegrini je pritom druhý najdôveryhodnejší politik, volil by ho každý štvrtý Slovák a na sociálnych sieťach má desaťtisíce fanúšikov. Zodpovednosť za to, že ľudia Astru odmietajú, ale necíti.

„Nie necítim. Ja si uvedomujem dôveru, ktorú požívam u ľudí a snažím sa s ňou narábať zodpovedne, ale nie som pokusný králik ani reklamný pútač AstraZenecy," hovorí.

„Ale odporúčam všetkým, ktorí majú o očkovanie záujem, aby sa očkovať dali," dodáva.

Viac v reportáži


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reklama

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.