Koronavírus má ďalší neobvyklý vedľajší účinok. Stratené zmysly sa ľuďom vrátili v inej podobe

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TV Markíza

Tento jav sa nazýva parosmia.

Ľudia nakazení koronavírusom stratili často chuť a čuch. Teraz sa začínajú objavovať ľudia, ktorým sa zmysly po chorobe síce vrátili, avšak v novej podobe. Pre niektorých to znamená nepríjemnosti v podobe zvláštneho pachu, ktorý nemusí ani existovať. Niekomu to zase dokáže znechutiť akékoľvek jedlo.

Zuzana sa nakazila koronavírusom v priebehu decembra. Priebeh mala v poriadku, až na stratu chuti a čuchu, čo je jeden z najčastejších príznakov. Postupne sa jej obe vrátili, avšak neskôr sa začali diať čudné veci.

Začali jej smrdieť veci, ktoré bežne používala. Jav, ktorý Zuzana na sebe pozoruje, sa nazýva parosmia. Otolaringológ, s ktorým sme sa rozprávali, hovorí, že jej problém vie mať aj extrémnu podobu.


Takýchto ľudí sa vo svete objavuje viac a viac. Na našom Facebooku sme oslovili divákov, aby sa podelili o svoje skúsenosti.

Globálna podporná skupina, kde ľudia zdieľajú svoje pocity s parosmiou má takmer 30-tisíc členov. Podľa lekára by im vedela pomôcť hormonálna liečba kortikoidmi, akú dostávajú aj pacienti s ťažkým priebehom.

Okrem konvenčnej liečby je však čoraz populárnejší takzvaný čuchový tréning.

Parosmia je stále len jeden z mnohých príznakov koronavírusovej nákazy, o ktorom ešte veľa nevieme. Výskum, ktorý dá lekárom informácie na stanovenie adekvátnej liečby môže trvať ešte roky.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti