Príbehy zdravotníkov počas pandémie: Rodiny takmer nevídame

Príbehy zdravotníkov počas pandémie: Rodiny takmer nevídame
Zdroj: Teleráno

Pandémia koronavírusu sa stala skôr politickou otázkou ako vďakou zdravotníkom.

Celý svet, vrátane Slovenska, sa už viac ako rok vysporiadava s pandémiou koronavírusu. Jednou z najviac zasiahnutých skupín ľudí sú zdravotníci, bez ktorých obetavej práce by sme sa jednoducho neobišli. Kým oni slúžia, ich rodiny si musia poradiť bez nich a často riešia väčšinu starostí len cez telefón.

Na zdravotníkov sa často zabúdalo, pandémia koronavírusu sa stala skôr politickou otázkou. V Teleráne sa preto rozhodli porozprávať s doktorom Jozefom Fatrsíkom, ktorý pôsobí ako vedúci lekár urgentného príjmu v Nemocnici s poliklinikou Sv. Lukáša v Galante a počas obdobia, kedy bola Galantská nemocnica červenou, teda výhradne určenou pre covid pacientov, pôsobil ako koordinátor covid oddelení a zastupoval primára. Pozvanie do štúdia prijali aj zdravotný brat a autor podcastu Filip Machal.

Zmenený život

Čas strávený s rodinou šiel zrejme bokom, bežné zmeny sa predlžovali a pribúdali ďalšie a ďalšie. „Pandémia zmenila každému život, aj mne, veľmi. Niektoré dni som trávil v práci 12 až 13 hodín, mal som omnoho viac služieb, keďže sme zastupovali chorých kolegov a ľudí v karanténe. Postupne to viedlo aj k výčitkám, ani nie tak od manželky ako od detí. Je ťažké počuť syna ako sa čuduje, že ma vidí v nedeľu doma a že nie som v práci," spomína lekár na najťažšie obdobie.

Jedno z takých bolo aj na začiatku roka, keď bola nemocnica v Galante červená. Na sociálnej sieti vtedy pribudla jeho výpoveď o tom, že si po ťažkých dňoch aj poplače. „Nerád spomínam na toto obdobie, teraz, odkedy nie sme červený, je to oveľa lepšie. Z počiatku sme totiž mali pomáhať iba Nitre, napokon sa nám ozývali nemocnice v okruhu 100 kilometrov, ktoré potrebovali k nám previesť svojich pacientov. Denne išlo aj o 20 až 30 ľudí, bolo to strašne náročné," približuje Fatrsík.

Prečítajte si aj: Pred rokom začal informovať o covide, dnes je z neho hrdina. Vyspovedali sme Petra Sabaku

Náročné obdobie majú nielen lekári, ale aj zdravotné sestry, resp. bratia. „Uplynulý rok vnímam ako veľmi poučný v mnohých pohľadoch. Nastúpil som na ambulanciu tesne pred vypuknutím pandémie, a tak som mal menej náročné obdobie ako kolegovia v nemocnici. Avšak boli sme svedkami rôznych prípadov aj medzi nami kolegami. Napríklad v Česku išiel kolega s pásovým oparom, vo veľkých bolestiach, na 24 hodinovú službu. Vypadol im totiž kolega, a tak musel odrobiť aj jeho dvanásť hodín. A takto to fungovalo, pracovalo sa aj v bolestiach," hovorí zdravotný brat.

Rozhodol sa urobiť aj "anketu" medzi zdravotníkmi, aby zistil, ako veľmi utrpel čas strávený s ich rodinami a ako sa toto obdobie na nich odzrkadlilo. „Dopadol ako sme aj očakávali. Kolegyne boli v nemocniciach a nie s malými deťmi, keďže nechceli ísť na OČR, pretože ich kolegovia potrebovali pomoc. Mnohí skončili na liekoch, aby vôbec mohli fungovať, na antidepresívach a pod. Nehovoriac o tom, že mali a majú doma depresívne aj deti, ktorým sa nemohli venovať," prezrádza výsledky ankety.

Doktor má Filipa

Filip a Jožko sa však rozhodli robiť podcast „Doktor má Filipa", kde sa snažia hovoriť aj o vtipných situáciách, ktoré ako zdravotníci zažívajú, hovoria zážitky z ambulancií a čakární.

„Jožko je lekár na urgentnom príjme, Filip zdravotný brat na poliklinike. Veľmi ukecaný doktor a brat s príznakmi vyhorenia vás spolu zavedú za múry nemocnice… Chceš vedieť, čo sa deje za dverami ambulancie, prečo toľko čakáš? Aj ty používaš Google na vylúštenie správy od lekára? To všetko a mnoho viac rozprávajú obaja zdravotníci v podcaste Doktor má Filipa. Keď ich počúvate, nahlas sa smejete a vzápätí vám vyhŕknu slzy dojatia," takto približuje svoje vnímanie podcastu riaditeľ Telekomu Dušan Šalek.

Prečítajte si aj: Analytik Smatana: Nakazil som sa od pera v banke, priateľka ma prinútila ísť do nemocnice

Aj on má v rodine zdravotníčku, takže sú mu tie príbehy rovnako dôverne známe. Jeho mama je neurologička. Aj na dôchodku pomáhala aj počas pandémie, vyšetrovala a pracovala. „Keďže patrí medzi rizikovú skupinu bol tam určitý diel neistoty a obavy ohľadom rizika, ktoré podstupuje," približuje Dušan Šalek. Zdravotníci často požičiavajú svoj telefón pacientom, aby mohli zavolať a spojiť sa so svojimi blízkymi. Aj preto sa spoločnosť rozhodla zdravotníkom pomôcť.

Viac o tom, ako zdravotníci a ich rodiny prežívajú náročné obdobie si pozrite vo videu:


BRATISLAVA/Teleráno

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti