ŠUKL dostal vyše 3 600 hlásení podozrení na nežiaduce účinky vakcín

Ilustračná snímka
Zdroj: TASR/AP

Medzi najčastejšie patril aj pretrvávajúci zvýšený krvný tlak.

V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv k štvrtku (22. 4.) eviduje 3 658 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín. Z celkového počtu hlásení je 189 závažných, čo predstavuje 5,1 percenta hlásení.

Ako informuje ústav na svojej stránke medzi najčastejšie hlásené závažné nežiaduce účinky patrili pretrvávajúci zvýšený krvný tlak, a to najmä u pacientov liečených na hypertenziu.

Ďalšími tiež boli zlyhanie očkovania, prekolapsový stav, kolaps, trombóza, alergické reakcie, dočasná paralýza či krátkodobá strata vedomia. Objaviť sa môže aj epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu.

„Výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od celkového zdravotného stavu daného človeka, od veku, pričom všeobecne sú nežiaduce reakcie po očkovaní u ľudí vo vyššom veku menej časté a menej intenzívne, tiež od iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede, ale v niektorých prípadoch aj od psychického nastavenia človeka," pripomenul ústav.

Celkovo bolo na Slovensku k štvrtku podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácii prvou dávkou zaočkovaných 987 555 a druhou dávkou 382 953 osôb.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nežiaduce účinky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.