ÚVZ zverejnilo podmienky, za akých môžu fungovať fitká a terasy reštaurácií

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Vláda v stredu rozhodla, že od pondelka sa môžu otvoriť.

Úrad verejného zdravotníctva zverejnil vo vyhláške podmienky, za ktorých môžu byť od pondelka (26. apríla ) otvorené reštaurácie i fitnescentrá. O uvoľnení rozhodla v stredu (21. 4.) vláda.

Terasy

 • Terasa môže byť ohraničená stenami maximálne z dvoch bočných strán.

 • Medzi stolmi musí byť odstup najmenej 2 metre (tu neplatí podmienka jedna osoba na 15 štvorcových metrov)

 • Konzumovať jedlá alebo nápoje je možné len posediačky, aby sa zabezpečil kontrolovaný rozostup ľudí.

 • Nie je povolený samoobslužný výdaj, ako je nakladanie šalátov alebo odber pečiva. Jedlá a nápoje môže podávať len obsluhujúci personál.

 • Príbor nesmie byť voľne dostupný pre zákazníkov na stoloch, obsluha ho musí priniesť k jedlu zabalený do papierovej servítky.

 • Stanovujú sa podmienky pre umývanie riadu: vykonávať sa musí podľa platnej vyhlášky MZ, pri ručnom umývaní kuchynského riadu sa odporúča pridať pred opláchnutím kuchynského riadu dezinfekčný prostriedok.

 • Po každom zákazníkovi je nutné vydezinfikovať jedálny lístok, stoly a dotykové plochy vrátane úchopových častí stoličiek a kresiel.

 • Hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami a každú hodinu sa musia dezinfikovať.

ÚVZ neupravil počet ani zloženie osôb za stolom na terasách, nemusia teda byť z jednej domácnosti. Hygienici však pripomínajú, že pri vstupe do prevádzok a ich exteriérových častí sa vyžaduje negatívny výsledok testu nie starší ako sedem dní, respektíve iný doklad o výnimkách, ktoré sú stanovené vo vyhláške ÚVZ (vstup do priestorov prevádzok a zamestnávateľov).

Zdroj: TASR/AP

„Prevádzkovateľom sa minulý rok ťažko preverovalo, či za stolom na terasách skutočne sedia osoby zo spoločnej domácnosti a vznikali tak konfliktné situácie," vysvetlila zámer hovorkyňa úradu Dáša Račková.

Počas jedla nemusíte mať rúško, pri rozprávaní áno

Ak ide o povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest: pri vstupe na terasu musia byť dýchacie cesty prekryté, a takto si osoby sadajú aj za stôl. Rúško či respirátor si dávame z tváre dolu na čas, ktorý je nevyhnutný na konzumáciu jedál a nápojov, počas konverzácie má byť nasadené na tvári - počas rozprávania vznikajú kvapôčky a aerosól.

Podmienky pre fitnescentrá

 • Maximálna kapacita šesť zákazníkov.

 • Hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami.

 • Zvýšiť frekvenciu upratovania, čistenia a dezinfekcie dotykových plôch, na dezinfekciu treba použiť dezinfekčné prostriedky s virucídnym účinkom.

 • Pri športovej činnosti je možné uplatniť si výnimku z prekrytia horných dýchacích ciest

Prevádzka šatní a spŕch je možná, za dodržiavania základných hygienických pravidiel - vetranie, dezinfekcia, rozostupy a pod.

Celé znenie vyhlášky nájdete TU.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Fitnescentrum

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.