Sputnikom začneme očkovať už onedlho. Je pravda, že po prvej dávke musíte dlhé týždne abstinovať?

Ruská vakcína Sputnik V (ilustračný záber.)
Zdroj: TASR/AP/MTI

Odborníci majú na alkohol po podaní vakcíny jasný názor.

Ruská vakcína Sputnik V a potom takmer dva mesiace abstinencie od alkoholu. Toto odporúčanie vyslovila smerom k pacientom, ktorí majú záujem o očkovanie touto látkou, šéfka ruskej Federálnej služby pre dohľad nad ochranou práv spotrebiteľov a dobrých životných podmienok (Rospotrebnadzor) Anna Popovová ešte začiatkom decembra minulého roka.

Na imunizáciu sú potrebné dve dávky Sputnika, pričom druhá dávka sa podáva 21 dní po prvej. Podľa Popovovej by očkovaní nemali piť alkohol najmenej dva týždne pred prvou dávkou a následne by mali abstinovať ďalších 42 dní.

O tom, či podobné odporúčanie dostanú aj Slováci, malo debatovať konzílium odborníkov. Povedal to koncom minulého roka vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí. No doteraz nebolo celkom zrejmé ani to, kedy a či vôbec bude vakcinácia Sputnikom V u nás povolená.

Dnes je už jasné, že Slovensko ňou bude očkovať už budúci mesiac, ak budú výsledky v maďarskom laboratóriu priaznivé. Mali by preto záujemci myslieť na to, aby vynechali alkohol?

Žiadne špeciálne odporúčania

Naši južní susedia očkujú ruskou vakcínou už niekoľko týždňov. Prax v Maďarsku ukazuje, že abstinovaniu popri očkovaniu sa veľká pozornosť nevenuje a lekári ho od pacientov nevyžadujú.

V krajine sa totiž bežne stáva, že osoba sa o svojom presnom termíne očkovania dozvie iba v predvečer podania vakcíny od svojho obvodného lekára. Navštívi ho hneď na druhý deň, a tak nemôže vopred presne vedieť, kedy by mal vynechať alkohol.

Ani maďarský Národný ústav pre farmáciu a zdravie potravín (OGYÉI), ktorý je tamojšou obdobou slovenkého ŠÚKL, neupozorňuje na potrebu abstinovať. V pokynoch k Sputniku V, ktoré sú zverejnené aj na vládnej stránke ústavu, sa podobné upozornenie nenachádza.

Infektológ Peter Sabaka hovorí, že pitie alkoholu by rozhodne nemalo mať žiadne fatálne následky a hovoriť o abstinencii takmer dva mesiace nie je predmetné.

Ak by si niekto vypil po podaní vakcíny, môže podľa jeho slov hroziť iba to, že jeho imunitná odpoveď by mohla byť o niečo slabšia. A to pri akejkoľvek očkovacej látke, nielen tej proti ochoreniu COVID-19.

Radšej týždeň nepiť

Alkohol vo všeobecnosti znižuje aktivitu vrodeného imunitného systému. Odborníci preto rátajú s možnosťou, že by vakcína mohla horšie pôsobiť, ak by po nej niekto pil alkohol.

Preto sa prikláňajú k názoru, že je lepšie pár dní abstinovať, aby sa vyhli riziku, že protilátky budú menej kvalitné. Nie je totiž rozhodujúce iba to, koľko máme protilátok, ale aj to, aké sú. A to sa nedá zistiť na základe bežných vyšetrení.

„Odporúča sa približne týždeň po podaní vakcíny nepiť. V tom čase sa totiž tvoria protilátky a imunitný systém reaguje na antigén, ktorý bol podaný. Alkohol by mohol oslabiť intenzitu tejto reakcie,“ tvrdí odborník s tým, že žiadna špeciálna príprava a úprava jedálnička však potrebná nie je.

Sabaka hovorí, že aj pre toho, kto pije alkohol denne, je očkovanie jednoznačne vhodné. Nie je to dôvod, pre ktorý by sa ho mal zrieknuť. „Očkovanie by nemal vynechávať, každodenné pitie alkoholu nie je kontraindikácia,“ dodáva.

BRATISLAVA/rk

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti