Čakať do leta na Pfizer je nebezpečné. Na uvoľnenie opatrení doplatia nezaočkovaní 50-nici

Ilustračná snímka.
Zdroj: BBSK

Varuje lekár Peter Visolajský.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský avizoval, že chce zmeniť očkovaciu aj testovaciu stratégiu na Slovensku. Verejnosť zaujíma, či sa minister rozhodne pristúpiť ku kroku, že ľudia si budú sami vyberať vakcínu, ktorou budú očkovaní.

Diskusia zosilnela najmä potom, čo Lengvarský oznámil, že Slovensko nakúpi ďalšie dávky vakcín od Pfizer/Biontech a v priebehu letu by sme ich mohli mať viac ako 2,2 milióna. Niektorí preto radšej vyčkávajú a očkovanie posúvajú na leto, hoci sa už očkovať môžu už teraz.

Podľa lekára Petra Visolajského v tomto momente nemá opodstatnenie, aby si ľudia vyberali vackíny. Musíme podľa neho očkovať tými vakcínami, ktoré máme. Ak by si ľudia mohli vyberať, niektoré by sa rýchlo minuli a iné by ostali nepoužité. Stále podľa neho nemáme dostatok vakcín a nemôžeme si preto dovoliť očkovanie ešte viac spomaľovať.

„Na Slovensku očkujeme schválenými a bezpečnými vakcínami. Z medicínskeho hľadiska je jedno, ktorou schválenou vakcínou sa človek zaočkuje. Ak by sme dovolili, aby si ľudia vyberali, ich výber by podliehal emóciám a dezinformáciám, ktoré sa šíria," vysvetľuje Visolajský.

Ministerstvo zdravotníctva by sa podľa neho malo radšej zamerať na efektívnu kampaň a počas celého procesu očkovania vyvracať hoaxy. „Pripomínať ľuďom potrebu očkovania a vysvetľovať dezinformácie je dlhodobou povinnosťou ministerstva, musí to robiť neustále. Zároveň má ľuďom pravdivo vysvetľovať možné nežiaduce účinky vakcín," myslí si Visolajský.

Prečítajte si tiež:

Ak budú ľudia očkovanie odkladať, príde tretia vlna

Vyberať si vakcínu by podľa Visolajského mohlo byť realitou až vtedy, keď budeme mať dostatok vakcín. Napríklad aj v lete, kedy by sme podľa Lengvarského mali dostať viac ako dva milióny Pfizerov. Má to však háčik. Ak ľudia, ktorí môžu dostať vakcínu už teraz, budú vyčkávať do leta, pravdepodobne príde tretia vlna epidémie.

„Na Slovensku sa uvoľňujú opatrenia a ak budú ľudia vyčkávať, príde tretia vlna," upozorňuje Visolajský. Práve ľuďom nad 50 rokov odporúča, aby nečakali a okamžite sa dali zaočkovať. Pri súčasnom uvoľňovaní sa bude vírus šíriť rýchlejšie.

„Riziko, že 50-ročný človek dostane koronavírus a v jeho dôsledku zomrie, je vyššie ako to, že bude mať vážne nežiaduce účinky po očkovaní AstraZenecou. Ukazuje sa, že rizikoví sú už aj 40-nici. Najlepšia schválená vakcína je tá, ku ktorej sa dostanete ako k prvej. Videl som veľa ľudí zaočkovaných AstraZenecou a sú v plnom zdraví,“ pripomína Visolajský.

Podľa lekára Milana Kulkovského je možnosť výberu vždy dobrý nápad, no tiež súhlasí s tým, že je potrebné zvážiť, kedy si to budeme môcť dovoliť. „Súčasný stav nie je z pohľadu občanov ideálny, no je nevyhnutné ho akceptovať. Keď budeme v situácii, že bude dostatok všetkých vakcín a väčšina ľudí už bude zaočkovaná, nevidím v tom problém. Očkovanie nie je nákup v supermarkete, nejaký poriadok v tom musí byť,“ myslí si Kulkovský.

Poukazuje aj na praktickú rovinu. Ak by mali mať očkovacie centrá k dispozícii všetky druhy vakcín, museli by zariadiť aj skladovanie vakcín. Pfizer sa napríklad skladuje pri nízkych teplotách a aktuálne na to majú kapaciny len nemocnice.

„V súčasnosti mi príde presadzovanie slobodného výberu vakcíny ako zbytočný populistický návrh. Mohlo by to mať aj negatívny efekt. Spomalilo by sa očkovanie tých vekových skupín, ktoré v súčasnosti dostávajú mRNA vakcíny, pretože práve o ne je u občanov v porovnaní s AstraZeneca zvýšený záujem. Nie každé rozhodnutie je populárne, niektoré rozhodnutia musia byť aj správne,“ dodáva Kulkovský.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti