Ak by bola možnosť výberu vakcíny, pre ktorú by ste sa rozhodli? (anketa)

Vakcína americkej spoločnosti  Moderna proti ochoreniu COVID-19.
Zdroj: TASR/AP

Schválené sú zatiaľ dva druhy vakcín: mRNa a vektorové.

Na Slovensku očkujeme dvoma druhmi vakcín proti COVID-19. Jedným z nich sú mRNA vakcíny Pfizer/Biontech a Moderna. Tieto vakcíny fungujú tak, že sú nosičmi genetickej inštrukcie. Je to akýsi návod, pomocou ktorého si naše telo dokáže vytvoriť jednu časť vírusu. Keď bude telo vystavené skutočnej nákaze, imunitný systém rozpozná vírus a bude sa proti nemu brániť a nedôjde k infekcii.

Očkujeme aj vektorovou vakcínou AstraZeneca. Vakcíny Sputnik V a Johnson & Johnson tiež patria do tejto kategórie. Táto vakcína obsahuje bezpečný vírus, ktorý nespôsobuje ochorenie, ale je len nosičom bielkoviny z vírusu. Po aplikácii nie je u človeka vyvolané ochorenie, ale imunitný systém je nabudený a dokáže efektívne reagovať.

Zatiaľ nemáme možnosť výberu, no minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský to nevylučuje. V lete by sme totiž mohli mať viac ako 2,2 milióna dávok od Pfizer/Biontech a v takom prípade by zrejme bolo dosť týchto vakcín aj pre mladšie ročníky. Lekár Peter Visolajský však varuje, že odkladať očkovanie na neskôr prináša riziká. Pri súčasnom uvoľňovaní opatrení by sa mal dať očkovať čím skôr každý, kto má na to nárok. Ak bude veľa ľudí čakať do leta, môže prísť tretia vlna epidémie.

Viac o schválených vakcínach sa môžete dočítať TU.

BRATISLAVA/kk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti