Chránia vitamíny ženy pred covidom? Výsledky štúdie sú veľavravné

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Štúdia sa realizovala na vzorke viac ako 445-tisíc osob.

Pravidelné užívanie niektorých vitamínov a doplnkov stravy môže mať podľa novej štúdie súvislosť s nižším rizikom ochorenia COVID-19, prinajmenšom u žien.

Štúdia sa realizovala na vzorke 445-tisíc osôb, ktoré odpovedali na otázky v rámci aplikácie COVID Symptom Study, ktorá bola dostupná vo Veľkej Británii, Spojených štátoch amerických a vo Švédsku.

Jej výsledky sú do značnej miery nečakané. Našli sa totiž zásadné rozdiely medzi účinnosťou týchto doplnkov u mužov a u žien.

Kým u žien sa podarilo odhaliť nižšiu mieru infekcie covidom u tých, ktoré užívali multivitamíny, probiotiká, omega-3 mastné kyseliny a doplnky vitamínu D, u mužov sa žiadna podobná korelácia nenašla.

Podľa tejto štúdie tiež u mužov ani u žien nepozorovali žiadnu súvislosť medzi pravdepodobnosťou infekcie covidom a užívaním vitamínu C, zinku a cesnakových doplnkov.

Autori štúdie z britskej King's College však varujú, že ich práca je nateraz predbežná. Jej najväčšou slabinou je, že je založená na údajoch, ktoré ľudia sami nahlásili a vedci teda nie sú schopní ich pravdivosť overiť.

„Podstatné je, že náš výskum je observačná a nie klinická štúdia,“ povedala jej hlavná autorka Cristina Menniová z King's College v Londýne.

Aplikácia COVID Symptom Study zhromažďovala informácie ich užívateľov o výsledkoch testov na covid, stresu a duševnom zdraví, zmenách hmotnosti, stravovacích a pohybových návykoch a užívaní vitamínov a doplnkov stravy.

Taktiež žiadala užívateľov o informácie ako je vek, poloha, index telesnej hmotnosti, etnický pôvod, socioekonomický status a či sú užívatelia zdravotníci.

Súbor dát zahŕňal vlastné hlásenie od viac ako 45-tisíc Američanov, ktorí aplikáciu používali od mája do júna 2020.

Celkovo 71 percent z nich uviedlo, že užíva doplnky stravy, kým 29 percent vôbec. Počas trojmesačného obdobia 3 213 ľudí uviedlo, že malo pozitívny test na covid. Údaje z Británie a Švédska vykazovali podobné čísla.

Väčšina užívateľov aplikácie pravidelne užívala nejaké doplnky stravy, čo znamená, že si možno boli viac vedomí zdravotných rizík vírusu, a preto si dávali väčší pozor na iné zdravotní návyky ako umývanie rúk, nosenie rúšok a rozostupy.

BRATISLAVA/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štúdia

Dôležité udalosti