Medzi obeťami covidu sa tento týždeň objavili aj dvaja štyridsiatnici

Premiéra Mariána Gáboríka v Dobre vedieť!
Zdroj: TASR - Michal Svítok

Prevažujú však ľudia v dôchodkovom veku.

Ochorenie COVID-19 si od začiatku pandémie vyžiadal na Slovensku vyše 11-tisíc obetí. Prevažná väčšina z nich ochorela a podľahla nákaze v druhej vlne epidémie a v štatistikách ich u nás stále pribúdajú denne desiatky.

V pravidelných údajoch, ktoré Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) zverejňuje každý deň, evidujeme obete, ktoré podľahli vírusu pred niekoľkými týždňami. Tieto údaje prichádzajú s oneskorením preto, že je potrebné vykonávať a spracovať výsledky pitiev. Tie určia, či bol hlavnou príčinou smrti práve Covid.

Za uplynulé tri dni - utorok (27.4.), pondelok (26.4.) a nedeľu (25.4.) - bolo týchto obetí dokopy 116, každý deň približne štyri desiatky. Aká je veková štruktúra ľudí, ktorí zomreli na Covid s blížiacim sa koncom druhej vlny epidémie, priblížil Inštitút zdravotných analýz.

Infekcia je najnebezpečnejšia pre starších pacientov. Najvyšší počet úmrtí, celkom 43, bolo tieto dni vo vekovej kategórii od 70 do 79 rokov. Všetci títo pacienti skonali v nemocniciach.

Vo vekovej skupine od 60 do 69 rokov podľahlo nákaze 31 pacientov, pričom jeden z nich zomrel doma.

Štatistiky ukazujú, že vo vyššom veku od 80 do 89 rokov podľahlo Covidu 30 ľudí, takisto jeden pacient doma a ďalší v nemocniciach.

Šesť úmrtí evidujeme pri osobách vo veku od 50 do 59 rokov. Štyria pacienti podľahli nákaze v najvyššej vekovej kategórie od 90 do 99 rokov. Na Covid umreli aj dvaja ľudia v nižšom veku od 40 do 49 rokov. Všetci pacienti v týchto vekových kategóriách podľahli nákaze na nemocničných lôžkach.

Súvisiaci obsah

BRATISLAVA/rk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úmrtia

Dôležité udalosti