Viete, ako sa bezpečne správať na letnej terase? Hygienici zverejnili pravidlá

Otvorená terasa v Bratislave.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Nezabúdajte, že musíte mať so sebou negatívny test.

Hygienici zverejnili praktické rady i zoznam odporúčaných opatrení pre návšteníkov i majiteľov letných terás.

Úrad verejnoho zdravotníctva tvrdí, že ich dodržiavaním chránite seba aj ostatných a zároveŇ minimalizujete riziko šírenia nákazy v čase uvoľňovania opatrení.

Príchod na letnú terasu

Na terasu vstúpte s nasadeným rúškom/respirátorom, vydezinfikujte si ruky a takto sa usádzajte k stolu.

Ak ide o prevádzku s obsluhou a personál neurčí inak, nechajte sa obslúžiť a nechoďte osobne k výčapu či pokladnici.

Miesto na sedenie si vyberajte tak, aby ste boli od iných hostí vzdialení aspoň dva metre.

Hygienici vo vyhláške neupravovali počet ani zloženie osôb za stolom na terasách. Dôvodom je, že prevádzkovateľom sa minulý rok ťažko preverovalo, či za stolom na terasách skutočne sedia osoby zo spoločnej domácnosti a vznikali tak konfliktné situácie.

 Otvorené terasy im už dlho chýbali. Mladí zaplnili v pondelok večer centrum Bratislavy

„V súčasnej situácii však odporúčame, aby ste preferovali spoločnosť ľudí, s ktorými žijete v jednej domácnosti alebo s nimi zvyknete tráviť čas v rámci kolektívu. Pri organizácii jednotlivých posedení zohľadnite, že vírus môže mať inkubačný čas až 14 dní. Snažte sa dodržať medzi stretnutiami s rozličnými skupinami ľudí dostatočne dlhý časový odstup, aby ste nechtiac nezaniesli vírus do viacerých, inak nesúvisiacich kolektívov," apelujú hygienici.

Pravidlá počas návštevy

Dbajte na povinné dvojmetrové rozostupy medzi stolmi. Pamätajte, že konzumácia jedál a nápojov je možná iba posediačky.

Rúško či respirátor si zložte na čas, ktorý je nevyhnutný na jedenie či pitie. Inak ho majte na tvári nasadené: ľudia konverzujú, sú od seba v malej vzdialenosti a s tým je spojené riziko.

Ak si skladáte rúško/respirátor, manipulujte s ním prostredníctvom gumičiek; rúško alebo respirátor nepokladajte priamo na stôl, dajte si ho do vopred určeného priedušného obalu, papierového vrecka a podobne.

Buďte ohľaduplní, ak ste v spoločnosti iných ľudí, nefajčite.

Príbor nesmie byť voľne dostupný pre zákazníkov na stoloch, k pokrmu ho musí priniesť personál zabalený do papierovej vreckovky.

Samoobslužný výdaj na štýl švédskych stolov (šalátové bary, spoločné košíky s pečivom, samočapovanie nápojov a pod.) nie je povolený. Jedlá a nápoje musí podávať obsluhujúci personál, reguluje sa tým kontakt zákazníkov.

Nie je vhodné, ak občerstvenie konzumujú viacerí ľudia z jedného taniera, misky alebo pohára.

V prevádzkach je, samozrejme, možné použiť toaletu. Ide o relatívne malý interiérový priestor s frekventovaným pohybom cudzích osôb, preto sa chráňte respirátorom aj „za zavretými dvermi".

Toaleta musí byť vybavená tekutým mydlom a papierovými vreckovkami a hygienické zariadenia musia byť dezinfikované každú hodinu, vždy využite príležitosť poriadne si umyť ruky teplou vodou a mydlom.

Rešpektujte osobnú zónu iných ľudí v zúžených či stiesnených priestoroch, ako sú chodby či toalety.

Povinnosť majiteľa po odchode zákazníka

Po každom zákazníkovi je potrebné vykonávať dezinfekciu stolov a dotykových plôch, vrátane jedálneho lístka či úchopových častí stoličiek a kresiel.

Negatívny test či iný doklado o výnimke

Ako ďalej informovala hovorkyňa Dáša Račková úradu triaďte sa vždy aktuálne platným uznesením vlády a vyhláškou ÚVZ. Ak sa výsledok negatívneho testu či iný doklad o výnimke (očkovanie, prekonanie ochorenia a iné.) pri vstupe vyžaduje, preukážte sa ním.

„Prosíme zákazníkov, aby boli k prevádzkovateľom a obsluhujúcemu personálu ústretoví a po vyzvaní sa bezodkladne preukázali príslušným dokladom. Prevádzkovateľ má podľa vyhlášky oprávnenie takýto doklad vyžadovať, aj doň nahliadnuť," dodala Račková.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti