Riziko ťažkého priebehu covidu je u tehotných veľmi vysoké, o Pfizer zatiaľ požiadať nemôžu

Ilustračný záber.
Zdroj: Shutterstock / EmiliaUngur

Výrobcovia všetkých schválených vakcín uvádzajú, že očkovať sa môžu aj tehotné, no po dohode s lekárom.

Je očkovanie proti COVID-19 bezpečné pre tehotné a dojčiace ženy? Mali by mať právo na výber vakcíny? Na celom svete sa podalo už viac ako miliarda dávok vakcín a vďaka tomu máme čoraz viac informácií o účinkoch a rizikách očkovania. Lekári ani výrobcovia vakcín nie sú proti očkovaniu tehotných, no konzultovať by to mali so svojím lekárom.

V príbalových letákoch vakcín Pfizer/Biontech, AstraZeneca aj Moderna sa píše takmer totožné stanovisko: „Ak ste tehotná alebo dojčíte, ak si myslíte, že ste tehotná alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako dostanete túto očkovaciu látku.“ To znamená, že tehotenstvo nie je kontraindikácia, ale je lepšie mať odporúčanie lekára.

Infektológ Peter Sabaka v relácii Na telo plus jednoznačne povzbudil tehotné ženy, aby sa dali zaočkovať. Očkovanie odporúča najmä preto, že riziko ťažkého priebehu ochorenia COVID-19 je u tehotných veľmi vysoké.

Ak tehotná žena dostane COVID-19, šanca, že skončí na umelej pľúcnej ventilácii je podľa Sabaku rovnaká ako u 60-ročného muža. Ťažký priebeh infekčného ochorenia ohrozuje aj nenarodené dieťa. Sabaka dodal, že sa zvýši aj riziko predčasného pôrodu a žena môže mať po prekonaní choroby dlhotrvajúce následky.

Vhodné sú podľa neho všetky schválené vakcíny. Dodáva, že sa nemusia báť ani AstraZenecy.

„Riziko, že tehotná žena zomrie na covid, alebo bude mať trvalé následky, alebo predčasný pôrod je vyššia ako riziko trombóz po očkovaní,“ dodal Sabaka. Ak sa tehotné ženy nestretávajú s cudzími ľuďmi a ani ich partneri nie sú vystavení riziku nákazy, očkovanie môžu odložiť.

Tehotné si nemôžu vybrať Pfizer

S najnovšími dátami prišlo aj švédsky úrad spadajúci pod ministerstvo zdravotníctva, ktoré zaradilo tehotné ženy medzi rizikové skupiny z pohľadu covidu. Zároveň odporúčajú očkovať mRNa vakcínami, teda Pfizerom a Modernou tie tehotné, ktoré majú viac ako 35 rokov, BMI nad 30, chronické ochorenia srdca, ciev, vrátane vysokého krvného tlaku, chronické ochorenia pľúc, pečene, obličiek, či cukrovku alebo imunosupresiu.

Na Slovensku sa zatiaľ druh vakcíny vybrať nedá, to znamená, že vzhľadom na vek by tehotné dostali len AstraZenecu. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský od svojho nástupu niekoľkokrát zopakoval, že očkovacia stratégia sa meniť nebude a ľudia si nebudú môcť vyberať druh vakcíny, kým nemáme všetkých dodstatok.

Je ale faktom, že na tehotných bola zatiaľ skúmaná len vakcína od Pfizer a Moderny. Výskumníci prišli k záveru, že vakcína neohrozuje ani ženu ani jej dieťa. Nezvyšuje riziko predčasného pôrodu, ani neovplyvňuje vývoj dieťaťa. V prípade vakcíny AstraZeneca nemá dostatok informácií ani Svetová zdravotnícka organizácia. Dodáva však, že riziko ťažkého priebehu Covidu je u tehotných vysoké. Riziká očkovania by mal preto zvážiť ošetrujúci lekár, ktorý by mal najlepšie poznať zdravotný stav svojej pacientky.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.