Otvorili prvé centrum pre pacientov, ktorí prekonali covid a stále majú problémy

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Odborníci v dvoch ambulanciách zatiaľ otvárajú trikrát do týždňa.

Všetci odborníci na jednom mieste. Fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch vytvorila prvé postcovidové centrum na Slovensku. Pacienti, ktorí toto ochorenie prekonali a stále majú ťažkosti, tak už nemusia chodiť od ambulancie k ambulancii.

Ako nám prezradila primárka neurologickej kliniky Daša Viszlayová, v zariadení bude internista, pneumológ, neurológ, psychiater a rehabilitácia. Ďalší odborní lekári budú ordinovať podľa potreby. 

Dve ambulancie plné odborníkov zatiaľ otvárajú trikrát do týždňa. Prednosť majú pacienti z regiónu. „Každý pacient musí predtým absolvovať vyšetrenie u obvodného lekára vrátane odberu krvi. Musí mať ťažkosti desať a viac týždňov,“ vysvetlila.

Na stránke nemocnice sa dozvie základné informácie vrátane dôležitého telefónneho čísla, prostredníctvom ktorého vyplní krátky dotazník. Pýtajú sa v ňom pacientov, kedy prekonali COVID, aký mal priebeh, aké majú príznaky i ťažkosti. 

Zdroj: TV Markíza

„Najväčšie problémy teraz máme u pacientov, ktorí prekonali COVID a dostali antibiotickú liečbu, pretože u nich sa objavujú tzv. zápalové ochorenie čreva,“ zdôraznil primár Zoltán Borbély z kliniky vnútorného lekárstva.

Pribúdajú aj pacienti trpiaci duševnými poruchami. „Sociálna izolácia, strata zamestnania a podobne. Prvé odhady tvrdia, že to bude rádovo nárast duševných porúch v súvislosti s COVID-om o 20 až 30 percent,“ povedal primár psychiatrického oddelenia Ján Bernát.

Podceniť netreba ani dýchavičnosť, polhodinové cvičenia by mali pacientom pomôcť. A aj takúto odbornú ambulanciu nájdete v novozámockej nemocnici. Dôležité je, aby ich vyšetril odborný lekár a vedia mu vypracovať rehabilitačný program na dýchanie.

Viszlayová dúfa, že vznik prvej nemocnice bude impulz k tomu, aby sa otázka postcovidových pacientov začala riešiť celoplošne a začali na Slovensku vznikať aj ďalšie centrá.

Reportáž pripravil Marek Šilhavík.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

NOVÉ ZÁMKY/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti