Je cestovanie za vakcínou bezpečné? Zistili sme odpovede na najčastejšie otázky

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Dozviete sa rady, čo urobiť, aby ste sa vrátili domov v poriadku.

V niektorých mestách je záujem o očkovanie obrovský, v iných nie. Práve preto je rozdielna aj doba čakania na vakcínu. Mnohým sa však vo svojom meste čakať nechce, a tak zakliknú okresy po celom Slovensku. Po pridelení termínu sú následne ochotní cestovať za vakcínou stovky kilometrov. Pokojne aj z Bratislavy do Košíc.

Podobné informácie sa za uplynulé štyri dni stali priam virálnymi a ľudia na sociálnych sieťach zverejňujú spokojné fotografie po absolvovaní očkovania v inom okrese. Na základe toho sa vyskytujú viaceré otázky o bezpečnosti a vhodného postupu pri podobnej ceste. Na vaše otázky nám v Teleráne odpovedal všeobecný lekár Peter Lipovský, ktorý je súčasťou očkovacieho tímu v Bratislave.

Je bezpečné ísť sám na otočku do iného mesta na očkovanie?

Otázkou je vždy vzdialenosť. Ak ide o mesto, ktoré je rádovo vzdialené niekoľko desiatok minút, je to úplne v poriadku. Samozrejme, tesne po očkovaní prvých 15 až 30 minút odporúčame všetkým zotrvať v miestnosti určenej na oddych po aplikovaní vakcíny. Ak sa nedostavia prvotné príznaky, môžete sa presunúť.

Prečítajte si aj: Vakcínou Johnson & Johnson by sa mohlo u nás začať očkovať o dva týždne

Je nejaká maximálna vzdialenosť, ktorú by ste pre šoféra auta, ktorý ide na očkovanie, odporúčali?

Prvotné príznaky (do 30 minút od podania vakcíny) má minimum osôb, osobne som sa s tým stretol raz, a to očkujem vo veľkokapacitnom očkovacom centre. Ak ste hneď nedostali vedľajšie účinky, tak sa zvyknú dostaviť od 5 do 24 hodín. Práve tých 24 hodín je kľúčových. Odporučil by som teda vzdialenosť, ktorú stihnete predtým alebo potom.

Čo všetko je potrebné urobiť, aby sme sa po očkovaní bezpečne vrátili domov?

V prípade, že ide o väčšiu vzdialenosť, je nutné si to naplánovať. Odporúčam vám vziať si so sebou doprovod, nezáleží pritom, či cestujete vlakom alebo autom. Vo vlaku totiž nepoznajú prísediaci vašu anamnézu a nevedeli by vám pomôcť. Situáciu je preto potrebné mať pod kontrolou.

Buď budete mať doprovod jednu osobu, ktorá by v prípade potreby mohla za vás trasu domov aj došoférovať alebo si naplánujte neďaleko očkovacieho centra návštevu blízkej osobu, u ktorej zotrváte. Taktiež si z toho môžete spraviť výlet a niekde bezpečne prespať a zotrvať spomínaných 24 hodín.

Prečítajte si aj: Koronavírusu podľahli desiatky pacientov, pribudlo takmer 400 infikovaných

Prezraďte nám vaše skúsenosti z očkovacieho centra. Aké časté sú vedľajšie účinky, ako rýchlo priemerne nastupujú a o ktoré ide?

Ako som spomínal, iba raz som bol svedkom dostavenia okamžitých vedľajších účinkov. Istá mladá slečna sa pred očkovaním nenajedla a nenapila, a tak nebol jej organizmus na očkovanie dostatočne silný. Inak nastupujú od 5 do 24 hodín od podania vakcíny.

Vedľajšie účinky už s odstupom času nebývajú také dramatické a sú podobné ako pri chrípke, a tak triaška, únava, bolesť vpichu, bolesť hlavy, kĺbov a svalov či zvýšená teplota.

Až do Prešova cestoval z Bratislavy aj náš šéfkuchár z Telerána. Jeho skúsenosti, ako aj rozhovor s doktorom Lipovským, nájdete v nasledujúcom videu.


Očkovacej turistike sme sa venovali aj tu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.