Nové opatrenia od pondelka: V bazénoch viac ľudí, zmeny sa dotknú aj hromadných podujatí

Terasy v centre Bratislavy.
Terasy v centre Bratislavy. Zdroj: TASR

Zmena sa týka aj izolácie úzkych kontaktov pozitívnych osôb.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a hlavný hygienik Ján Mikas informovali o aktuálnych opatreniach v súvislosti s ochorením COVID-19. Potvrdili, že vzhľadom na priaznivý vývoj epidemiologickej situácie sa v COVID automate môže od pondelka (10.5.) prepnúť farba na celonárodnej úrovni na ružovú, čo je I. stupeň varovania.

Ako uviedol Mikas, zmenia sa tri vyhlášky ÚVZ. Jedna z hlavných zmien sa týka úzkych kontaktov pozitívnych. Tieto osoby po novom nebudú musieť ísť do izolácie, ak nemajú príznaky ochorenia a sú aspoň 14 dní po druhej dávke mRNA vakcíny (Pfizer, Moderna) alebo štyri týždne po prvej dávke vektorovej vakcíny (AstraZeneca).

Platí to aj pre osoby, ktoré boli pozitívne a do 180 dní po prekonaní ochorenia COVID-19 sú očkovaní akoukoľvek vakcínou minimálne dva týždne po prvej dávke.

Ďalšou novinkou je, že od pondelka budú môcť na umelých kúpaliskách v ružových a červených okresoch trénovať športové kluby s obmedzenou kapacitou. V ružových okresoch je v exteriéri povolená účasť maximálne 50 osôb, v interiéri maximálne 25 športovcov. V červených okresoch môže byť vnútri aj vonku maximálne desať osôb.

TU nájdete presné rozdelenie okresov od budúceho týždňa

V ružových okresoch tiež budú zrušené kapacitné obmedzenia v kabínkových lanovkách, v červených okresoch bude môcť byť v kabínke jedna osoba alebo osoby z rovnakej domácnosti a v bordových okresoch prevádzka lanoviek povolená naďalej nebude.

Zmena sa týka aj vyhlášky k hromadným podujatiam. Mikas uvoľnil opatrenia pre kultúrne podujatia, môžu sa zorganizovať s 50-percentnou kapacitou. Diváci môžu iba sedieť.

Zároveň platí, že v ružových okresoch sa budú môcť organizovať s 500 sediacimi divákmi v exteriéri a 250 v interiéri, v červených s 200 ľuďmi v exteriéri a 150 v interiéri. Otvorené sú divadlá, povolené sú koncerty, tanečné produkcie, festivaly a výstavy aj premietanie filmov v exteriéri.

Kiná zostávajú naďalej zatvorené, zelenú nedostali ani podujatia pre školákov a školské skupiny, stále sa nepovoľuje ani interakcia s publikom.

Pre účastníkov kultúrnych podujatí naďalej platí, že je potrebné mať negatívny výsledok testu RT-PCR/LAMP, ktorý nie je starší ako 72 hodín, alebo antigénového testu, ktorý nie je starší ako 24 hodín. Táto povinnosť neplatí pre deti do desať rokov a pre očkované osoby a tých, ktoré prekonali COVID-19 a majú o tom doklad. 

Hlavný hygienik pripomenul aj zrušenie nákupných hodín vyhradených pre seniorov a ZŤP osoby a ich sprievod v potravinách a drogériách.

V platnosti stále zostáva aj zákaz vychádzania od 21. hodiny. Podľa ministra a hlavného hygienika sa toto opatrenie môže zmeniť na budúci týždeň. Závisieť to ale bude od rozhodnutia vlády.

Na tlačovej konferencii minister uviedol aj to, že Slovensko už má výsledky testov ruskej vakcíny Sputnik V. Rezort má rozhodnúť o ďalšom postupe.

Lengvrský tiež informoval, že po očkovaní u nás zomrela 47-ročná žena. Viac sa o prípade dočítate TU.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.   

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti