Do konca mesiaca príde 1,5 milióna vakcín. Zisťovali sme, či štát umožní ľuďom vybrať si

Ilustračná snímka.
Zdroj: koláž TV Markíza

Rezort to pripúšťa až na konci leta.

Približne o dva týždne by sa na Slovensku mohlo začať očkovať jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson. Do konca mája očakávame prvé dodávky. Spolu s ďalšími vakcínami príde dohromady 1,5 milióna. Napriek dostatku očkovacích látok možnosť výberu vakcín vo virtuálnej čakárni stále nie je.

Do troch týždňov by k nám malo prísť 40-tisíc vakcín od Johnson & Johnson. Približne v rovnakom čase príde aj vyše milión dávok od Pfizeru a 134-tisíc Moderny, AstraZeneca  ohlásila 313-tisíc dávok. 

„Do konca tohto mesiaca očakávame ešte vyše 1,5 milióna vakcín doručených na Slovensko, čo v kontexte už doručených okolo 1,8 milióna je naozaj veľmi výrazný počet vakcín,“ vysvetlil riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Čo je dobrá správa pre tých, ktorí čakajú na konkrétnu očkovaciu látku. A tých je, zdá sa, dosť. Problém však je, že nikto nevie, akú očkovaciu látku dostane. Možnosť výberu vakcíny zatiaľ nie je a tak skoro ani nebude. „Tá možnosť je stále v hre, ale keď si pozriete zloženie vakcín, ktorú si asi vyberú všetci?“ zamyslel sa minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Na Slovensku je zvýšený záujem o vakcínu Pfizer/BioNTech a minister pripustil, že ak tejto vakcíny bude dosť aj v treťom kvartáli, nevylučuje možnosť výberu.

Zdroj: TASR/AP

V praxi to znamená, že napr. onkologická pacientka, ktorá berie hormonálnu liečbu a chce si byť istá, že pri očkovaní dostane vakcínu, ktorú jej odporúča lekár, stále čaká.

„Špeciálne onkologickí pacienti by mali byť očkovaní buď Pfizerom alebo Modernou. Nie je mi to jedno, ani sa nechcem zaregistrovať hocičím. Osobne by som privítala, keby na stránke bola možnosť výberu vakcíny,“ povedala nám pani Darina.

Momentálne sa už neočkuje hromadne len vakcínou AstraZeneca, ale aj ďalšími vakcínami. To, že dostanete inú vakcínu, ako prislúcha vášmu veku, sa dozviete až na mieste. No nemalo by sa stať, že na druhú dávku vám tá istá už nezvýši. Lengvarský všetkých uistil, že to sa nestane.

Minister pripustil, že ak by virtuálna čakáreň bola o pár týždňov prázdna, je možné, že sprístupnia všetky vakcíny pre všetky vekové kategórie v záujme motivovať ľudí prihlásiť sa na očkovanie a dosiahnuť skôr kolektívnu imunitu.

Reportáž spracovala Miroslava Ondrejčíková.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.    

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti