Učitelia z východného Slovenska hlásia problémy s očkovaním proti covidu

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Minister Lengvarský problém po našom upozornení vyriešil.

Nemôžu sa dostať k druhej dávke. Učitelia z východného Slovenska hlásia problémy s očkovaním proti COVID-u. Mnohí sú po prvej dávke dlhšie, ako stanovujú pravidlá, no pozvánky na druhú sa nedočkali.

Riaditeľka Spojenej školy vo Svidníku Mária Makutová pri dopytovaní na termín druhej dávky dostala odpoveď, že má čakať, ale je v systéme. A takúto odpoveď vraj na štátnych infolinkách dostávajú najčastejšie. Učitelia z Prešovského kraja sa sťažujú na to, že nevedia, kde a kedy ich zaočkujú druhou dávkou.

Problémy s druhou dávkou vakcíny AstraZeneca majú napríklad učitelia svidníckej školy. Podľa riaditeľky sú medzi nimi rozdiely. Povedala nám, že niektorí jej kolegovia dostali pozvánku na druhé očkovanie presne po desiatich týždňoch.

„Máme aj osem kolegov, ktorí sú buď jedenásty týždeň alebo aj viac od očkovania a nedostali žiadne informácie. Nevieme tým pádom ani zosúladiť harmonogram a vyučovanie,“ tvrdí Makutová.

Zdroj: BBSK

Rozdiely sú v tom, kde ich očkovali. Niektorých vo veľkokapacitnom centre alebo v krajskej nemocnici. „Kolegov, ktorých zaočkovali v okresnej nemocnici vo Svidníku, termín doteraz nemajú,“ tvrdí riaditeľka svidníckej strednej školy.

Vo svidníckej nemocnici pritom od očkovania učiteľov vo februári už vakcínou AstraZeneca neočkujú. „Nedisponujeme vakcínou AstraZeneca, čiže teraz nevieme poskytnúť túto službu učiteľom. Ak by sme túto vakcínu mali, vedeli by sme ich zaočkovať aj my druhou dávkou,“ vysvetlil riaditeľ Slavko Rodák.

Po upozornení televízie Markíza v piatok (7. 5.) ráno konal aj samotný minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Potvrdil, že učitelia sa k druhej dávke dostanú.

Keďže sú to zväčša učitelia zo severovýchodu, nemocnica vo Svidníku je ochotná pomôcť, ak dostane od štátu vakcíny. „Aj keď vakcínu dostanú po 12. týždni, imunita a účinnosť vakcíny je dokázaná,“ ubezpečuje pediatrička Elena Prokopová.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová pre Markízu potvrdila, že ľudia, ktorí čakajú na druhú dávku, termín dostanú na budúci týždeň do veľkokapacitného centra v Bardejove. 

Reportáž pripravil Pavol Sivák.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.    

SVIDNÍK/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Učitelia

Dôležité udalosti