Núdzový stav sa čoskoro skončí. Pozrite si, čo sa zmení v bežnom živote

Plná prevádzka na nábreží Dunaja.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Buď ho zruší vláda alebo 18. mája prestane platiť.

Núdzový stav sa čoskoro skončí. Poslanci zo štyroch koaličných strán totiž predložili do Národnej rady SR novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, ktorou by sa malo umožniť naďalej prijímať opatrenia na boj s pandémiou, no bez viazanosti na núdzový stav.

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) predpokladá, že novela by mohla byť zaradená do programu aktuálnej májovej schôdze. Keďže vláda v stredu schválila návrh na skrátené legislatívne konanie k novele a odporúča ju prijať zrýchlene, mohla by sa podľa neho schváliť už tento týždeň.

„Včera (11.5.) doručila do NR SR skupina poslancov zo všetkých štyroch koaličných strán návrh novely zákona o hospodárskej mobilizácii, ktorý umožní ukončiť núdzový stav bez toho, aby sa to negatívne dotklo opatrení hospodárskej mobilizácie, ktoré sú potrebné na boj s pandémiou,“ uviedol Dostál na stredajšej tlačovej konferencii.

Keď prestane platiť núdzový stav

Šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) poukázala na zásah do ľudských práv a slobôd v čase núdzového stavu. Poznamenala však, že na riešenie boja sa pandémiou bol nevyhnutný, kým absentovali iné riešenia.

„Núdzový stav je dočasné opatrenie a mali by sme sa takto k nemu stavať,“ zdôraznila.

Poukázala na nápor na zdravotníctvo v čase pandémie. Potvrdila, že novelizácia umožní ponechať potrebné prijaté opatrenia. Naďalej podľa jej slov bude možné financovanie napríklad mobilných odberných miest či odmien zdravotníkom v prvej línii zo štátneho rozpočtu, a nie z rozpočtu rezortu zdravotníctva. Financie z rozpočtu ministerstva tak podľa nej ostanú na zdravotnú starostlivosť, napríklad pre onkologických pacientov a podobne.

V bežnom živote po ukončení núdzového stavu prestane platiť zákaz vychádzania alebo vláda už viac nemôže obmedzovať slobodu pohybu či podmieniť niektoré cesty potrebou negatívneho testu. Ľudia sa už budú môcť aj pokojne zhromažďovať.

Treba pripomenúť, že opatrenia, ktoré spadajú pod vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, budú platiť naďalej, keďže nemajú nič spoločné s platnosťou núdzového stavu. Tie nájdete TU.

Vláda predĺžila núdzový stav 26. apríla na ďalších 30 dní. No bez odobrenia parlamentom nemôže trvať dlhšie ako 20 dní. A preto, ak by ho aj kabinet nezrušil, tak by aj tak automaticky skončil z pondelka na utorok 18. mája.

Núdzovému stavu sa venovala aj redaktorka spravodajstva Martina Toroková.


BRATISLAVA/Marcel Marcišiak, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Núdzový stav

Dôležité udalosti