Analytici predpokladajú, že na Slovensku by sme bez obmedzení mohli žiť od polovice leta

Patríciina reakcia na chvály od fanúšikov.
Zdroj: Daryn Slover/Sun Journal via AP

Ministerstvo však COVID automat vypne, až keď WHO vyhlási pandémiu za ukončenú.

Slovensko sa už od polovice februára riadi COVID automatom. Na základe toho vieme, aké opatrenia platia v jednotlivých okresoch. Ak sa situácia zlepšuje a trend sa potvrdí dva týždne, krajina a okresy sa môžu prepnúť do lepšej fázy a opatrenia sa uvoľňujú.

Analytici z projektu Dáta bez pátosu vypočítali, ako sa bude situácia na Slovensku vyvíjať nasledujúce týždne, ak nenastane výrazné zvýšenie počtu infikovaných.

Od 31. mája by sme mali na celonárodnej úrovni prejsť do žltej farby a od 24. júna do zelenej farby. Zelená farba je už len monitorovacia, v ktorej platí minimum opatrení. Napríklad, je stále potrebné mať v interiéri rúško, účasť na hromadných akciách je obmedzená na polovičnú kapacitu priestorov a tiež je obmedzené množstvo zákazníkov vo fitness centrách či wellnesoch.

Súvisiaci obsah

V tejto fáze je sedemdňová incidencia prípadov od 0 do 10, teda infikovaných je v krajine minimálne množstvo.

Analytici z Dáta bez pátosu predpokladajú, že 28. júna by sme už mali žiť úplne bez obmedzení. To však nezávisí len od situácie na Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva v dokumente ku COVID automatu vysvetľuje, že automat sa vypne až vtedy, keď Svetová zdravotníctva organizácia vyhlási pandémiu za ukončenú. Vzhľadom na zlú situáciu v niektorých štátoch, to zrejme toto leto nebude.

Súvisiaci obsah

BRATISLAVA/kk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti