Od pondelka sa najete aj vo food courtoch v nákupných centrách, v štyroch okresoch aj vo vnútri reštaurácií

Vláda prijala nový COVID automat.

Ministerstvo zdravotníctva ukázalo nový COVID automat. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dodal, že materiál sa bude aktualizovať podľa situácie a zaočkovanosti obyvateľstva. Vyzval ľudí, aby sa hlásili na očkovanie a potvrdil, že máme dostatok vakcín od firiem Pfizer aj Moderna. Pripustil, že zaočkovaní ľudia budú mať čoraz väčšiu slobodu. S úľavami pre zaočkovaných však nový COVID automat ešte neráta.

Nový automat posudzuje situáciu na základe štyroch kritérií: 7-dňová incidencia, počet hospitalizovaných v nemocniciach, reprodukčné číslo a pozitivita testov. Podľa šéfa Inštitútu zdravotných analýz Mateja Mišíka by pozitivita testov nemala prekročiť päť percent.

Farby COVID automatu ostávajú rovnaké:

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Ak sa situácia v krajine zlepší tak, že sa môže zapnúť celonárodný oranžový stupeň, okresy sa riadia regionálnymi opatreniami. Táto situácia už nastane od pondelka 17. mája. Rozdelenie okresov nájdete TU.

Nové opatrenia:

Vo všetkých okresoch sa ruší povinnosť merať teplotu a mať negatívny test pri vstupe do obchodných centier. Zákaz piť nápoje a jesť ostáva len v bordových okresoch. Detské kútiky a sedacie sekcie ostávajú zatvorené. Obmedzenia kapacity obchodných domov stanovuje vyhláška v závislosti od farby okresu.

Zariadenia spoločného stravovania:

V reštaurácii sa už najete vo vnútri v 1. a 2. stupni ostražitosti, teda v žltých a oranžových okresoch. Týka sa to aj iných prevázok ako bary a kaviarne. Kapacitné obmedzenia určí farba daného okresu.

Pre zariadenia starostlivosti o ľudské telo sa podmienky nemenia.

Od farby okresu závisí aj kapacita kabínkových lanoviek.

Maximálna kapacita na jednu izbu v hoteloch je stanovená iba v 1. až 3. stupni varovania
(ružová, červená, bordová) maximálne 2 dospelé osoby alebo členovia jednej
domácnosti.

V 2. a 3. stupni varovania (červený, bordový) sú povolené len individuálne prehliadky v múzeách, galériách a výstavných sieňach. V lepších okresoch sú povolené aj skupinové prehliadky s tým, že maximálny počet na jednu skupinu určuje farba okresu.

Divadlá, kiná a podujatia:

V 3. stupni varovania (bordová) sú naďalej zakázané. V ostatných okresoch sa povoľujú interiérové filmové podujatia. Kapacitné obmedzenia a spôsob sedenia sú stanovené rôzne pre jednotlivé farby okresov. Vo všetkých okresoch okrem zelených je povolené len sediace obecenstvo. V oranžových a lepších okresoch bude povolené organizovať podujatia
zamerané na školopovinné deti alebo školské skupiny.

Konzumácia jedál a nápojov bude v ružových a červených okresoch povolená
len v exteriéri; v lepších okresoch bude v interiéri povolená len pre max. 4 osoby alebo osoby zo spoločnej domácnosti za jedným stolom (oranžové okresy) alebo max 6 osôb alebo osoby zo spoločnej domácnosti (žlté okresy).

Wellness, akvaparky, kúpele:

Vo všetkých okresoch sa vyžaduje negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín, Rt-PCR/LAMP test nie starší ako 72 hodín netreba deťom do 10 rokov.

Wellness, akvaparky a kúpele môžu byť otvorené v 1. stupni varovania a v lepších okresoch (ružová, oranžová, žltá, zelená). Kúpele na základe zdravotnej indikácie sú otvorené vo všetkých okresoch.

Taxislužby:

Obmedzenia platia vo všetkých okresoch okrem zelených. Cestujúci môžu byť maximálne dvaja v jednom rade. Dezinfekcia po každom zákazníkovi v 1. až 3. stupni varovania (ružová, červená, bordová).

Hromadné podujatia:

3. stupeň varovania (bordová): povolené usporadúvať podujatia do 6 osôb.

2. stupeň varovania (červená): povolené do 10 osôb.

1. stupeň varovania (ružová): povolené do 25 osôb v interiéri alebo do 50 v exteriéri.

2. stupeň ostražitosti (oranžová):

sedenie: interiér: do 25 % kapacity, max. 250 osôb; exteriér: do 50 % kapacity, max. 500 osôb.

státie: interiér do 50 osôb, exteriér do 100 osôb.

1. stupeň ostražitosti (žltá):

sedenie: do 50 % kapacity, max. 250 osôb; exteriér: do 75 % kapacity, max. 500 osôb

státie: interiér do 100 osôb, exteriér do 250 osôb.

Stupeň monitoringu (zelená):

státie: do 50 % kapacity priestoru, interiér do 500 osôb, exteriér do 1000 osôb.

sedenie: do 75 % kapacity priestoru, interiér do 500 osôb, exteriér do 1000 osôb.

Organizátor je povinný uchovávať telefonický alebo emailový kontakt návštevníkov po dobu 14 dní od ukončenia podujatia, a to na účely epidemiologického vyšetrovania. Po uplynutí 14 dní je organizátor povinný údaje zničiť.

Svadby, kary, večierky:

Sú zakázané v 2. a 3. stupni varovania (červená, bordová).

1. stupni varovania (ružová): interiér do 25 osôb, exteriér do 50 osôb

2. stupni ostražitosti (oranžová): interiér do 50 osôb, exteriér do 100 osôb.

1. stupni ostražitosti (žltá): interiér do 100 osôb, exteriér do 250 osôb

Stupeň monitoringu (zelená):

státie: do 50 % kapacity priestoru, interiér max. 500 osôb, exteriér max. 1000 osôb

sedenie: do 75 % kapacity priestoru, interiér max. 500 osôb, exteriér max. 1000 osôb

Pri vstupe je potrebné mať negatívny výsledok RT-PCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo Agtestu nie starší ako 24 hodín.

Bohoslužby, cirkevné a civilné sobáše, krst pohreby:

V stupni monitoringu a 1. a 2. stupni ostražitosti (zelená, žltá, oranžová) sa kapacitné obmedzenia riadia podľa pravidiel pre hromadné podujatia v danom stupni.

V 1. až 3. stupni varovania (ružová, červená, bordová) platí obmedzenie 1 osoba na 15 metrov štvorcových (nepočítajú sa deti do 10 rokov v sprievode dospelého); ak plocha nedosahuje 90 metrov štvorcových, maximálny počet návštevníkov je 6.

Športové podujatia od 15. mája:

Od 15. mája je možná prítomnosť obecenstva na športových podujatiach okresoch 1. stupňa varovania a lepších (zelená, žltá, oranžová, ružová) - športové kluby pod športovými zväzmi.

Povinný je negatívny výsledok RT-PCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo Ag testu nie starší ako 24 hodín.

1. stupeň varovania (ružová): do 25 % kapacity hľadiska, max. 250 ľudí v interiéri, 500 ľudí v exteriéri

Monitoring, 1. a 2. stupeň ostražitosti (zelená, žltá, oranžová): podmienky platné pre hromadné podujatia.

Organizátor je povinný po dobu 14 dní viesť evidenciu divákov (meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu a telefonický kontakt), po uplynutí 14 dní je povinný tieto osobné údaje zničiť.

Sedenie je možné v každom druhom rade. Zakázaná konzumácia jedál a nápojov. Organizátor musí vyčleniť dostatok personálu na dohľad nad dodržiavaním opatrení. Pre športové súťaže sú stanovené rôzne počty súťažiacich pre jednotlivé stupne COVID automatu. Pre súťažiacich platí povinnosť negatívneho testu.

Rúška:

V 1. a 2. stupni ostražitosti (žltá, oranžová) bude v interiéroch povolené nosiť namiesto respirátora rúško (šatku, šál). V 1. a 2. stupni ostražitosti (žltá, oranžová) bude povinné nosiť rúško na hromadných podujatiach v exteriéri.

Návštevy v zdravotníckych zariadeniach od 14. mája:

Stále sú zakázané, platia však výnimky. Naďalej platí výnimka pre kňazov, ktorí podávajú sviatosť pomazania ťažko chorým a umierajúcim. Stále možno navštevovať osoby v paliatívnej starostlivosti, ktoré sú ťažko choré alebo umierajúce. Regionálne úrady verejného zdravotníctva budú môcť vo svojej územnej pôsobnosti určiť miernejšie alebo prísnejšie podmienky. Podmienky v zariadeniach sociálnej starostlivosti určí ministerstvo práce.

Navštevovať budú môcť ľudia, ktorí sú zaočkovaní mRNAvakcínou viac ako 14 dní po druhej dávke, vektorovou vakcínou viac ako 4 týždne po prvej dávke, majú negatívny výsledok PCR testu na COVID-19 nie starší ako 72 hodín alebo Ag test nie starší ako 24 hodín, alebo prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami, alebo boli zaočkovaní prvou dávkou ľubovoľnej vakcíny do 180 dní od prekonania koronavírusu.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti