Rúška a niekde aj respirátory zrejme zostanú celé leto. Covid automat je nekompromisný

Všetko záleží na počte infikovaných v okrese.

V prvých okresoch končia povinné respirátory. V štyroch najlepších sa vracajú k rúškam. COVID automat je pri prekrytí tváre stále prísny. To znamená, že v niektorých častiach Slovenska zrejme zostanú respirátory povinné aj v letných horúčavách.

Idete na víkend napríklad z Bratislavy do Nitry? Cestou si môžete respirátor vymeniť za rúško. Okresy Nitra, Hlohovec, Senec a Topoľčany sa presúvajú ako prvé do oranžovej fázy COVID automatu a od pondelka (17. mája) si doslova vydýchnu.


V najlepších okresoch už vonku dokonca nie je povinné žiadne prekrytie tváre. Povinnosť je len pri hromadných podujatiach. Všade inde stále platí, že pri nedodržaní päťmetrového odstupu musí mať každý na tvári aspoň rúško. V 75 okresoch ostáva v interiéroch respirátor povinný.

„Ide nám hlavne o interiér. Ten je stále považovaný za rizikový priestor, a preto sú tie opatrenia zamerané hlavne naň,“ vysvetľuje hlavný hygienik Ján Mikas.

Leto však klope na dvere a ak sa COVID automat ešte nezmierni, v niektorých okresoch budú pravdepodobne musieť ľudia nosiť respirátor aj v horúčavách. Najnovšie štúdie pritom poukazujú na riziká. Podľa jednej z nich sa tvár pod respirátorom prehrieva, ľudia sa ho preto za hodinu dotknú v priemere 25-krát a tým pádom stráca svoju ochrannú funkciu.

„V exteriéri opodstatnenie nemajú. Majú opodstatnenie len v interiéri, v malých priestoroch najmä v MHD, v obchodoch a podobne. S tým, že majú opodstatnenie aj keď je teplo, aj keď je pravda, že keď je teplo, tak sa človek pod tým potí a je to nepríjemné,“ myslí si infektológ Peter Sabaka.

COVID automat je napriek poslednému zmierneniu pri nosení rúšok nekompromisný. Ak sa za týždeň objaví čo i len jeden pozitívny prípad na 100-tisíc obyvateľov, okamžite je v danom okrese povinné prekrytie tváre. Ak stúpne počet prípadov na 100, nastupuje povinný respirátor.

Viac sa dozviete z reportáže Martina Pročku.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti