Na svete je nový najrýchlejší covid test. Výsledok ukáže za extrémne krátky čas

V reštaurácii v Banskej Bystrici unikala nebezpečná látka.
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Rezultát sa zobrazuje v mobilnej aplikácii, ktorá je cez Bluetooth s testom prepojená.

Na svete je nový najrýchlejší test na koronavírus. Vývojári sľubujú nízku cenu a vysokú účinnosť. Testovať ho začnú britské aerolínie British Airways na svojich zamestnanoch. Píše Sky News.

Prístroje od technologických spoločností Pelican Diagnostics a Canary Global ukazujú výsledok už 25 sekundách po priložení výteru slín k senzoru. Rezultát sa zobrazuje v mobilnej aplikácii, ktorá je cez Bluetooth s testom prepojená.

Testy schválili pre používanie zdravotníckymi inštitúciami v Európskej únii a vo Veľkej Británii.

Ako uviedlo vedenie spoločnosti, tento rýchlotest má podobnú účinnosť RT-PCR test. Nakazených vraj deteguje s 98-percentnou presnosťou.

Firmy, ktoré tento antigénny test vyvinuli, si od technológie sľubujú zásadné zmeny. „Test sme vytvorili aj s ohľadom na cestovné odvetvie, v ktorom sú rýchlosť, presnosť a jednoduchosť použitia zásadnými parametrami,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Canary Raj Reddy.

Veľká Británia od pondelka (17. 5.) ruší zákaz letov za iným než pracovným účelom. Očakáva sa tak, že aerolínie budú mať veľa príležitostí k vyskúšaniu testov. Výsledky by British Airways mali oznámiť na konci mája.

LONDÝN/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti