AstraZeneca komplikuje dovolenky. Zmena termínu nebude vôbec jednoduchá

Na snímke ampulky s vakcínou od spoločnosti AstraZeneca proti ochoreniu Covid-19.
Zdroj: TASR/Nicolas Armer/dp

Ministerstvo sa stále spolieha na ľudí, že si na druhý termín urobia čas.

Čakáte na druhú dávku AstraZenecy? Môže vám to ešte skomplikovať letnú dovolenku. AstraZeneca už nie je priorita a očkovacie dni sa presúvajú. Dohodnúť si zmenu termínu nie je vôbec jednoduché.

Ak ste sa dali zaočkovať Astrou koncom apríla, druhý termín vám vychádza presne na prvý júlový víkend. Vakcinačná stratégia sa však zmenila a už to nemusí byť sobota ani nedeľa. Vtedy sa totiž prioritne očkuje Pfizerom a Modernou. Na druhú dávky Astry budú volať väčšinou cez týždeň. To už vám môže uletieť lietadlo. Na možnosť prispôsobiť si druhý termín sme sa ministra zdravotníctva pýtali ešte minulý mesiac, no ani teraz ešte nie je odpoveď úplne zrejmá.

Ministerstvo sa stále spolieha na ľudí, že si na druhý termín urobia čas. Nemusí ísť pritom len o dovolenku, ale aj chorobu či iné komplikácie.


„Bratislavská župa umožňuje záujemcom zmeniť si druhý termín očkovania. Avšak najmä zo zdravotných dôvodov,“ uviedla Lucia Forman, hovorkyňa BSK.

V Trnave zasa radia osloviť priamo infolinku NCZI. Zostáva len dúfať, že sa dovoláte a že vám bude vyhovené.

„Dôležité je dodržať časový harmonogram. Od prvej očkovacej dávky by nemal byť väčší ako 12 týždňov,“ uviedol infektológ Peter Sabaka.

Infektológ ubezpečuje, že druhého termínu sa netreba obávať zo zdravotného hľadiska. Štúdie totiž ukazujú, že pri druhej dávke je oveľa menšie riziko nežiaducich účinkov. A to vrátane toľko skloňovanej trombózy.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Termín

Dôležité udalosti