Eurokomisia podpísala zmluvu s Pfizer/BioNTech na nákup 1,8 miliardy dávok vakcín

restauracie vymyslaju_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR/AP

Okrem toho sa v zmluve stanovuje, že od začiatku dodávok v roku 2022 bude ich prísun do EÚ zaručený a zabezpečia sa včasné dodávky vakcín.

Európska komisia (EK) vo štvrtok podpísala v poradí už tretiu zmluvu s farmaceutickými spoločnosťami BioNTech a Pfizer. Zabezpečí tým pre všetky členské štáty EÚ dodatočných 1,8 miliardy dávok vakcín proti COVID-19 v období od konca roka 2021 do roku 2023.

Nová zmluva umožní nákup 900 miliónov dávok súčasnej vakcíny, ako aj vakcíny prispôsobenej na nové varianty vírusu s opciou na nákup ďalších 900 miliónov dávok.
Podľa podmienok zmluvy musí byť vakcína vyrobená v EÚ a jej hlavné zložky musia byť takisto získané v Únii.

Okrem toho sa v zmluve stanovuje, že od začiatku dodávok v roku 2022 bude ich prísun do EÚ zaručený a zabezpečia sa včasné dodávky vakcín. Posilnila sa tiež možnosť členských štátov ďalej predávať alebo darovať svoje národné dávky krajinám v núdzi mimo EÚ alebo chudobnejším krajinám sveta prostredníctvom nástroja COVAX.

Komisia spresnila, že nová zmluva posilní kapacitu EÚ na výrobu vakcíny a umožní tak zásobovanie iných trhov na celom svete.

„Zmluva je podpísaná a nadobudla platnosť. To je výborná správa pre naše dlhodobé úsilie chrániť európskych občanov pred vírusom a jeho variantmi. Potenciálne zmluvy s inými výrobcami sa budú riadiť rovnakým modelom, ktorý je prínosný pre všetkých,“ uviedla predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v správe pre médiá.

Podľa slov eurokomisárky pre zdravie a bezpečnosť potravín Stelly Kyriakidesovej sa EÚ snaží mať pred vírusom "náskok", čo znamená zabezpečiť dostatok prispôsobených vakcín, ktoré ľudí ochránia aj pred hrozbou nových variantov vírusu, a tiež dávky potrebné na preočkovanie, ktoré pomôžu predĺžiť imunitu.

Štvrtková zmluva s koncernom Pfizer/BioNTech nadväzuje na široké portfólio vakcín, ktoré sa budú vyrábať v Európe, vrátane už podpísaných zmlúv so spoločnosťami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, Curevac a Moderna.

BRUSEL/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti