ŠÚKL zverejnil nový počet podozrení na nežiadúce účinky, k závažným pridal aj vysokú teplotu

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Medzi najčastejšie patril pretrvávajúci zvýšený krvný tlak.

V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv k štvrtku (20. 5.) eviduje 4 744 hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 300 závažných, čo predstavuje 6,3 percenta hlásení, píše ústav na web ŠÚKL.

Medzi najčastejšie hlásené závažné nežiaduce účinky patril pretrvávajúci zvýšený krvný tlak, a to najmä u pacientov liečených na hypertenziu.

Ďalšími boli tiež predkolapsový stav, kolaps, trombóza, pľúcna embólia, alergické reakcie, dočasná paralýza či krátkodobá strata vedomia. Objaviť sa môže aj epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu. K závažným nežiaducim účinkom zaradil ŠÚKL aj teplotu tela nad 40 stupňov Celzia.

„Výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od celkového zdravotného stavu daného človeka, od veku, pričom všeobecne sú nežiaduce reakcie po očkovaní u ľudí vo vyššom veku menej časté a menej intenzívne, tiež od iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede, ale v niektorých prípadoch aj od psychického nastavenia človeka," pripomenul ŠÚKL.

Celkovo bolo na Slovensku k štvrtku podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií prvou dávkou zaočkovaných 1 480 534 osôb, druhou dávkou 705 034 osôb.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nežiaduce účinky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.