Dostali ste prvú dávku AstraZenecy a pozvali vás teraz na Pfizer? Pozor, ide o chybu

Dostali ste prvú dávku vakcíny AstraZeneca a pozvali vás teraz na Pfizer?
Zdroj: TV Markíza,

Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, že očkovaciu stratégiu nezmenilo.

Niektorým pozvánky na druhé očkovanie Astrou Zenecou nechodia vôbec, iným naopak prichádzajú skôr, lenže na inú vakcínu. Mnohí si mysleli, že sa zmenila očkovacia stratégia, ide však opäť o chybu v systéme.

Nášho 59-ročného diváka očkovali začiatkom apríla Astrou Zenecou, po necelých ôsmich týždňoch mu prišla pozvánka opäť, tentokrát na Pfizer. Po dôkladnom prečítaní divák zistil, že mu pridelili opäť prvý termín očkovania, ale inou vakcínou. A nie je jediný.

Ministerstvo zdravotníctva však stratégiu očkovania nemenilo, ide o chybu pri spracovávaní dát v NCZI. „Táto situácia mohla nastať tak, že prišlo k chybe medzi importom vakcinačného centra a systémom čakárne na strane NCZI niekde medzi tým tokom informácie sme nemali spätnú informáciu, či tento človek bol alebo nebol zaočkovaný, tak sme ho pozvali opätovne,“ vysvetlila nám hovorkyňa NCZI Veronika Bauch.

Klinické štúdie v kombinovaní vektorovej a mRNA vakcíne problém nevidia. Hoci sa v Nemecku, Francúzku či Taliansku vakcíny už kombinujú u nás ešte nie. Konzílium odborníkov síce tento týždeň o tom diskutovalo, konečné slovo ešte nepadlo.

Ak vám prišla SMS s takouto pozvánkou na ďalšie prvé očkovanie inou vakcínou, nemáte sa na termín dostaviť.

Ako na prípadné kombinovanie vakcín reagoval minister zdravotníctva, sa dozviete z reportáže Miroslavy Ondrejčíkovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti