Sami si nemôžete zrušiť termín na druhú dávku vakcíny od AstraZenecy

Ampulka s vakcínou od spoločnosti AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19.
Zdroj: TASR/AP

Systém to nedovoľuje.

Ľudia, ktorí čakajú na druhé očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca, si nemôžu sami zrušiť termín. Upozornilo na to Národné centrum zdravotníckych informácií na fejsbukovej stránke. 

Keby vám termín tejto dávky nevyhovoval, pretože ste napr. ochoreli alebo máte iné vážne dôvody, nemusíte registráciu rušiť alebo posúvať termín. NCZI dodáva, že ak na očkovanie neprídete, systém vám pridelí ďalší termín.

Zároveň upozorňuje, že na Slovensku sa nekombinuje očkovanie rôznymi vakcínami. Pre vysvetlenie, vaša druhá dávka bude rovnaká ako prvá.

Štátny ústav na kontrolu liečiv vydal odporúčania týkajúce sa krvných zrazenín s nízkymi hladinami krvných doštičiek po očkovaní vakcínou AstraZeneca.

Druhá dávka AstraZenecy nesmie byť podľa ústavu podaná ľuďom, u ktorých sa vyskytli krvné zrazeniny s nízkymi hladinami krvných doštičiek po prvej dávke.

ŠÚKL ďalej zdravotníkom odporúča, aby kontrolovali znaky krvných zrazenín u pacientov s nízkymi hladinami krvných doštičiek do troch týždňov po očkovaní. Sledovať by mali aj znaky nízkych hladín krvných doštičiek u pacientov s krvnými zrazeninami do troch týždňov po očkovaní.

Prečítajte si aj: AstraZeneca komplikuje dovolenky. Zmena termínu nebude jednoduchá

Zdravotníci by mali zabezpečiť špecializovanú starostlivosť pacientom, u ktorých sa po očkovaní vyskytnú krvné zrazeniny s nízkymi hladinami krvných doštičiek. „Je potrebné nasledovať odborné liečebné protokoly a konzultovať liečbu s hematológom/špecialistom na koagulačnú liečbu," uvádza ŠÚKL.

Zároveň pripomína, že prípady krvných zrazenín sú zriedkavé. Ľudia by však mali sledovať možné príznaky a včas vyhľadať špecializovanú lekársku starostlivosť.  V prípade, ak sa u niektorého zaočkovaného vyskytne do troch týždňov po očkovaní dýchavičnosť, bolesť na hrudníku, opuch a bolesť končatín, pretrvávajúca bolesť v oblasti brucha, neurologické príznaky ako pretrvávajúca a silná bolesť hlavy, rozmazané/dvojité videnie, zmätenosť alebo záchvat, drobné krvné škvrny vo veľkosti špendlíkovej hlavičky pod kožou mimo miesta vpichu (petéchie) je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

Zdroj: TASR

„Európska lieková agentúra i národné liekové agentúry pozorne monitorujú bezpečnosť vakcíny Vaxzevria (vakcína od spoločnosti AstraZeneca, poz.) i iných vakcín s cieľom ochrany verejného zdravia," deklaruje ŠÚKL.

Slovensko pozastavilo 11. mája očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca pre ľudí, ktorí ju majú dostať po prvý raz. Ľudí vo všetkých vekových kategóriách očkujú ostatnými vakcínami Pfizer, Moderna alebo Johnson & Johnson, v júni by sa mohlo očkovať aj ruskou vakcínou Sputnik V.

Ak ste dostali prvú dávku AstraZenecy a v predošlých dňoch vás pozvali na očkovanie Pfizerom, ide o chybu pri spracovávaní dát v NCZI.

Pozrite si reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ŠÚKL

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.