Rúško či respirátor? ÚVZ spresnil, čo máte mať na tvári na ceste medzi okresmi

Ilustračná foto.
Zdroj: shutterstock.com/Zigres

Kým napríklad v Bratislave postačí podľa COVID automatu rúško, v Košiciach už musíte rátať s vyššou ochranou.

Pri nástupe do vlaku či autobusu v Bratislave stačí nosiť rúško, no ak sa vaša cesta končí v okrese Myjava, musíte vytiahnuť respirátor. To je len jeden z množstva príkladov, keď cestujúci prechádza počas cesty verejnou dopravou okresy s rôznymi opatreniami.

Na aktuálnom COVID automate svieti od pondelka (24. 5.) dokopy päť farieb, od bordovej po žltú.

COVID automat na takúto situáciu nemyslí. Cestovanie verejnou dopravou má vyriešené iba v rámci jednotlivých okresov. V žltých a oranžových okresoch stačí mať v interiéroch rúško. Aj Bratislavský dopravný podnik potvrdil, že vo vozidlách MHD stačí cestujúcim v hlavnom meste rúško.

Naopak, v ružových, červených a bordových okresoch je v hromadnej doprave povinnosť mať na tvári FFP2, N95 alebo KN95 respirátor.

Rozdelenie okresov v COVID automate v aktuálnom týždni nájdete TU.

Epidemiológ Martin Pavelka upozorňuje, že vždy je potrebné riadiť sa podmienkami prepravcu. „Ak má ten vo svojich pravidlách nosenie respirátora, mali by sme ho mať. Iste, v lete je to náročnejšie, no respirátor je kvalitnejší a bezpečnejší ako rúško,“ hovorí s tým, že bez ohľadu na to, cez aký okres prechádzame, môžeme byť vystavení riziku nových variantov vírusu, ktoré sa šíria rýchlejšie.

Pripomína, že pri britskej či juhoafrickej mutácii totiž stačí menej častíc na to, aby telo zareagovalo a vypukla infekcia, než to bolo pri pôvodnom wuchanskom type. Respirátor je preto účinnejší, keďže zachytí viac častíc a okrem okolia chráni aj nositeľa.

„Ja osobne nosím respirátor vždy, keď chodím do obchodu alebo cestujem. Považujem za rizikové, keď mám okolo seba veľa ľudí. Naopak, keď idem po ulici sám, rúško nenosím. No byť obklopený v uzavretom priestore cudzími ľuďmi je stále rizikové, preto je bezpečnejšie mať radšej respirátor,“ odporúča odborník.

Aj hygienici radia respirátor

S otázkami, ako sa so situáciou vyrovnávajú prepravcovia, sme sa obrátili priamo na nich. Jasné pravidlá, ktorými sa majú riadiť, na stole nemajú. Nasledujú preto odporúčania Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ).

Ten pripomenul, v súčasnosti je väčšina okresov na Slovensku zaradená do ružovej a horšej farby podľa COVID automatu. Tu je povinné nosiť respirátor v interiéri verejných budov vrátane verejnej hromadnej dopravy. Respirátor je možné nahradiť rúškom v interiéri verejných budov vrátane verejnej hromadnej dopravy v zelených, žltých a oranžových okresoch.

„Cestujúcim vo vlakoch a autobusoch, ktoré prechádzajú z lepších (zelená, žltá, oranžová) cez horšie okresy (ružová farba a horšie), dôrazne odporúčame v záujme ochrany ich zdravia mať na tvári nasadený respirátor počas celej dĺžky cesty,“ povedala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

V spomínaných priestoroch je podľa ÚVZ veľký pohyb cudzích osôb, ktorých zdravotný stav ani prístup k protiepidemickým opatreniam iní nepoznajú. Zároveň si pri dlhej ceste cestujúci dočasne zložia ochranné pomôcky, aby sa najedli alebo napili. Na krátkej trati ÚVZ odporúča vyhnúť sa jedlu a nápojom. Rovnako po celý čas dodržiavať hygienické opatrenia a okrem nosenia respirátorov si napríklad pravidelne dezinfikovať ruky.

V autobusoch aj vlakoch

Štefan Bako z komunikačného oddelenia spoločnosti Slovak Lines priblížil, že vzhľadom na rozdielne pravidlá platiace v jednotlivých okresoch vzniká pre ich spoločnosť špecifická situácia, kedy je vo väčšine spojov postačujúce rúško, avšak vo vybraných okresoch stále platí povinnosť nosiť respirátor FFP2, N95 alebo KN95.

„Cestujúci medzi okresmi sú povinní dodržiavať aktuálne platné nariadenia v danom okrese. Avšak vzhľadom na to, že v autobusoch prichádza k styku pasažierov z okresov s rôznym stupňom ostražitosti, spoločnosť Slovak Lines aj na základe odporúčaní ÚVZ SR doporučuje pasažierom v autobusoch naďalej nosiť respirátor, ktorý zabezpečuje vyššiu mieru ochrany,“ povedal Bako.

Spoločnosť RegioJet uviedla, že v jej vozidlách platí pravidlo mať na tvári respirátor. Keďže ide v mnohých prípadoch o medzinárodné spoje a v cieli za našimi hranicami musia mať cestujúci vyššiu ochranu, mali by ju mať už pri nástupe na území Slovenska.

Podľa zmluvných podmienok to platí aj pre spoj z Bratislavy do Košíc. Kontrolovať, v ktorom úseku má cestujúci na tvári rúško a kde si nasadí respirátor, podľa hovorcu spoločnosti Aleša Ondrůja nie je možné. „Myslím si, že cestujúcim nerobí problém mať na tvári respirátor. Veríme, že situácia sa postupne zlepší a čoskoro bude postačujúce aj rúško,“ uviedol.

Článok budeme aktualizovať o prípadné ďalšie vyjadrenia.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti