Zaočkovaní už môžu požiadať o očkovací certifikát. Vyskúšali sme si to

Ilustračná snímka.
Zdroj: Adrian Wyld/The Canadian Press via AP

Dočasný certifikát bude platiť do 11. augusta, potom ho nahradí covid pas.

Záujemcovia o očkovací certifikát môžu od pondelkového (24. 5.) popoludnia požiadať o jeho zaslanie. Dočasné certifikáty majú byť platné do 11. augusta, potom ich majú nahradiť tzv. zelené pasy. 

O krajinách, ktoré budú dočasné certifikáty akceptovať, by mal informovať rezort zahraničia. Žiadosť treba vyplniť cez stránku vakcinacia.nczisk.sk.

Informovali o tom riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií Pavol Capek a generálny tajomník služobného úradu MZ Peter Ferjančík.

Súčasťou dočasného certifikátu je bezpečnostný prvok – QR kód, ktorý obsahuje overovací link. Dočasný certifikát by mal byť doručený do 24 hodín po odoslaní žiadosti. O zaslanie certifikátu je možné požiadať už po absolvovaní prvej dávky vakcíny. „Na žiadosť o certifikát treba mať mobilný telefón, číslo, kde sa overuje prostredníctvom kódu a e-mailovú adresa, ktorá sa tiež overuje a na ktorú príde samotný certifikát,“ spresnil Capek. V prípade ľudí, ktorí nemajú e-mail, môžu o certifikát požiadať ich blízki.

Zdroj: TASR

Dočasný certifikát nie je totožný s potvrdením o absolvovaní očkovania, ktoré dostávajú ľudia vo vakcinačnom centre. „Samotné potvrdenie, ktoré dostanú vo vakcinančnom centre, je ekvivalent toho, čo dostali aj v minulosti, bolo to iba zjednotenie formátu. Je dvojjazyčné aj pre to, že sa u nás očkujú aj cudzinci,“ doplnil.

Akceptovanie dočasných certifikátov bude závisieť od bilaterálnych dohôd medzi krajinami. „Predpokladám, že toto sa vyjasní behom najbližších dní,“ podotkol Ferjančík s tým, že žiadosti o akceptovanie certifikátov sú doručované slovenskému rezortu diplomacie, ktorý by ich mal poslať diplomatickou cestou do okolitých krajín.

Systém hlásil chybu

Vyskúšali sme v redakcii sa zaregistrovať na vyššie uvedenej adrese. Vyplnili sme osobné údaje, zadali mailovú adresu a verikačný kód pre prístup k našej registrácii na očkovanie.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Asi po štvrťhodine čakania kód prišiel. Žiaľ, po jeho zadaní na stránke nám ukázalo: "Je nám veľmi ľúdo, ale nastala nečakaná chyba. Naši technici už pracujú na jej odstránení."

Pravdepodobne systém po oznámení možnosti požiadať o certifikát zostal preťažený.

Získať certifikát sme sa pokúšali asi po dvoch hodinách od spustenia systému. Obratom sme dostali SMS s overovacím kódom.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Certifikát

Dôležité udalosti