Heger: Eurokomisia uzatvorila dohodu s Pfizer/BioNTech o vakcínach

Ampulky s vakcínami od konzorcia Pfizer-BioNtech.
Zdroj: TASR/AP

Majú ich dodať do Únie do roku 2023.

Európska komisia uzatvorila zmluvu s farmaceutickými spoločnosťami BioNTech a Pfizer na dodávku ich protikoronavírusovej vakcíny pre roky 2022 a 2023. Informoval o tom v utorok na Facebooku premiér Eduard Heger.

„Mutácie predstavujú stále veľké riziko a je potrebné pravidelne obnovovať imunitu. Dodávky musia byť spoľahlivé a spravodlivé pre všetky členské štáty, inak nám hrozia nové ohniská," napísal Heger, ktorý je na mimoriadnom summite EÚ v Bruseli. "Podporil som aj záväzok na darovanie istého množstva vakcín do konca roka 2021. Prioritou sú dodávky do susedstva EÚ," dodal.

Podľa Hegera "musíme byť solidárni aj s tretími krajinami, ale aj zodpovední. Inak sa vírus môže opätovne šíriť od pracovníkov mimo EÚ".

Európska komisia vo štvrtok (20.5.) podpísala v poradí tretiu dohodu s farmaceutickými spoločnosťami BioNTech a Pfizer. Zabezpečí tým pre všetky členské štáty EÚ dodatočných 1,8 miliardy dávok vakcín proti COVID-19 v období od konca roka 2021 do roku 2023.

Nová dohoda umožní nákup 900 miliónov dávok súčasnej vakcíny, ako aj vakcíny prispôsobenej na nové varianty vírusu s opciou na nákup ďalších 900 miliónov dávok.

BRATISLAVA, BRUSEL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.