Pri návšteve v nemocnici sa neriaďte podľa farby okresu. Hrozí, že sa budete musieť otočiť

Nemocnica v Martine.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Nemocnice totiž majú svoje opatrenia a vyznať sa v nich jednotne nedá.

Pri návštevách v nemocnici sa nespoliehajte na pokyny podľa farby okresu. Môže sa vám stať, že sa pred bránou budete musieť otočiť.

Hoci aktuálny COVID automat uvoľnil prísne opatrenia aj pri kontaktoch pacientov s príbuznými, nemocnice majú svoje a vyznať sa v nich jednotne nedá.

Okres Nitra je už deväť dní v druhom stupni ostražitosti, podľa COVID automatu teda oranžový. Návštevy v nemocnici by preto mali byť bez obmedzení. Pod Zoborom to tak však nie je.

Návštevy sú tam viazané na celoslovenský COVID automat a v nemocnici naďalej platia prísne pravidlá, v ktorých je však pomerne veľa čísel.

Návštevy môžu po novom prísť aj do nemocnice v Nových Zámkoch. Povolené sú však len medzi 15. a 17. hodinou. Dvaja ľudia smú prísť pozrieť jedného pacienta v podobe 15 minút.

Špeciálny režim má neonatológia, zdržať sa tam môžete dlhšie. Naopak, zákaz platí na obe kliniky vnútorného lekárstva a COVID oddelenie. Výnimku smie spraviť primár.

Dodržiavanie času, rúšok, respirátorov či negatívnych testov však pri hlavnom vchode nekontrolujú. Nečakane to však môžu kontrolovať sestry priamo na oddelení.

Okres Martin je podľa COVID automatu ružový, no v nemocnici pracujú na tom, aby sa príbuzní k chorým pacientom dostali už bez obmedzení.

Fungujú tiež v akomsi špeciálnom režime. Keďže covidových pacientov ubúda, chcú to zjednodušiť. Ďalší dôvod je rušenie tzv. „MOM-iek“.

Vo všeobecnosti podľa ministerstva platí, že návštevy sa riadia pandemickým semaforom a opatreniami hlavného hygienika. Podľa farby daného okresu sa už v niektorých nevyžaduje ani test.

„Jednotlivé zdravotnícke zariadenia však upravujú túto oblasť vo svojich interných predpisoch. Rezort zdravotníctva pracuje do budúcna na jednotnom a podrobnom usmernení,“ uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Podľa našich informácií sa koncom týždňa stretnú riaditelia štátnych nemocníc a dohodnú sa na jednotných pravidlách.

Viac v reportáži Jakuba Takáča, Marka Šilhavíka a Zuzany Lechanovej.


MARTIN/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti