Miliónom obyvateľov Melbourne úrady nariadili náhly covidový lockdown

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock / Roman Zaiets

Merlino obvinil z novéhu vypuknutia covidu pomalé tempo distribúcie vakcín zo strany federálnej vlády v Canberre.

Vyše piatim miliónom obyvateľov druhého najväčšieho austrálskeho mesta Melbourne nariadili vo štvrtok úrady náhly lockdown v súvislosti s covidom. Obmedzenie pohybu obyvateľstva, ktoré sa týka i zvyšku štátu Viktória, bude platiť od polnoci nasledujúcich sedem dní, informovala tlačová agentúra AFP.

„Za uplynulý deň sme zaznamenali viacero dôkazov, že máme do činenia s vysoko infekčným variantom vírusu, ktorý sa šíri rýchlejšie, než sme kedy zaznamenali,“ uviedol zastupujúci premiér daného austrálskeho štátu James Merlino. Tento variant, známy ako B1617, je značne rozšírený v Indii.

Merlino obvinil z novéhu vypuknutia covidu pomalé tempo distribúcie vakcín zo strany federálnej vlády v Canberre, ako aj porušovanie hotelovej karantény. Nové opatrenie je navrhnuté tak, aby príslušným úradom umožňovalo identifikovať osoby, ktoré prišli do kontaktu s nakazenými, pričom obyvateľom je dovolené opustiť domov iba zo základných dôvodov vrátane očkovania.

Pre Melbourne ide už o štvrtý lockdown od začiatku pandémie vrátane takmer štyroch mesiacov prísnych opatrení, ktorým jeho obyvatelia čelili minulý rok. V Austrálii, kde žije 25 miliónov obyvateľov, bolo dosiaľ podaných iba približne 3,7 milióna proticovidových dávok, uvádza AFP.

Krajina eviduje zhruba 30.000 prípadov infekcie a menej než 1000 úmrtí súvisiacich s koronavírusovým ochorením COVID-19. Väčšina úmrtí sa pritom vyskytla práve v štáte Viktória počas zničujúcej vlaňajšej druhej vlny epidémie.

MELBOURNE/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Melbourne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.