Mesačne tu zomiera vyše sto tehotných žien. V tejto krajine ťažko bojujú aj o životy najmenších

Ilustračná foto.
Zdroj: schuttestock.com/Jonas Torres

Od začiatku pandémie podľahli vírusu aj stovky detí, ktoré nemali ani rok.

Pandémia stále trápi zasiahnutú Brazíliu. Americký denník Wall Street Journal priniesol reportáž, v ktorej uvádza, že podľa smutných štatistík tu zomiera na ochorenie COVID-19 každý mesiac viac ako sto žien v očakávaní.

Oficiálne dáta hovoria, že je to dvakrát viac ako v rovnakom období minulého roka. Odborníci za vážny stav vinia brazílsky variant vírusu P.1. Ten sa prvýkrát objavil v meste Manas v brazílskom štáte Amazonas a položil nemocnice na kolená.

Denník priniesol príbehy viacerých žien. Jednou z obetí nákazy je aj Taíssa Souza, ktorá sa živila ako reklamná manažérka. Termín pôrodu mala v apríli, no už vo februári vykonali cisársky rez. Lekárov oň prosila, cítila sa totiž veľmi zle a dieťa jej tlačilo na chorobou zasiahnuté pľúca.

Bolo však príliš neskoro. Taíssa, inak zdravá 30-ročná žena, zomrela tri týždne po sekcii. V náručí svoje novorodené dieťa nedržala. Zdravotníci ho vzali preč pred obavou z prenesenia nákazy. Zbohom nedala ani svojmu štvorročnému synovi.

„Bola tak mladá, nedáva mi to žiaden zmysel,“ vyjadril sa jej manžel Victor Silva. Dvojica žila v meste Vitória, ktoré koronavírus zasiahol vo veľkej sile.

Riziko aj pre bábätká

Vírus je pre tehotné ženy mimoriadnym rizikom. Ohrozené sú viac ako iní a ochrániť sa často nepodarí ani plod.

V Brazílii podľahlo od začiatku pandémie Covidu aj takmer 580 bábätiek, ktoré nemali ani jeden rok. Lekári priviedli na svet stovky detí predčasne kvôli tomu, aby tak zachránili ich pozitívne matky. Niektoré bábätká neprežili svoj boj už v maternici. Chýbal im totiž kyslík, po ktorom lapali mamičky. Iné podľahli ťažkostiam spojených s ochorením počas prvých mesiacov života.

Podľa Panamerickej zdravotníckej organizácie (PAHO) navyše zomrelo na následky komplikácií spojených s Covidom najmenej tisíc tehotných žien v celej Amerike od začiatku pandémie. PAHO zhrnula dáta z celkom 24 krajín. A práve v tomto regióne sú ženy vystavené najväčšiemu riziku.

„Starostlivosť o tehotné ženy a novorodencov výrazne zasiahla pandémia v najmenej polovici krajín celej Ameriky. Budúce aj novopečené matky tu nie sú v bezpečí,“ vyjadrila sa riaditeľka PAHO Carissa F. Etienne.

Situácia je natoľko vážna, že brazílsky minister zdravotníctva dokonca vyzval páry, aby s počatím počkali, kým pandémia nebude na svojom konci. Brazília je jednou z krajín najviac postihnutých pandémiou. Od jej vypuknutia sa nákaza koronavírusom potvrdila u viac ako 16 miliónov ľudí a v súvislosti s Covidom evidujú vyše 452 000 úmrtí.

Prečítajte si tiež:

VITÓRIA/rk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Tehotné ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.