Nemocnica, ktorá má najviac covid pacientov. Prečo je tomu tak?

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Momentálne majú 32 pacientov s COVID-om, čo predstavuje sedem percent z celkového počtu hospitalizácií s COVID-om v rámci Slovenska.

V Čadci sa počty ľudí pripútaných k nemocničnému lôžku s koronavírusom za posledný mesiac síce znížili o polovicu, no napriek tomu majú stále vysoké čísla aj tých vo vážnom stave či na ventilácii.

Momentálne majú 32 pacientov s COVID-om, čo predstavuje sedem percent z celkového počtu hospitalizácií s COVID-om v rámci Slovenska. Vysvetlenie pre toto vysoké číslo je však jednoduché.

„Treba si uvedomiť, že sme prihraničný región a ľudia chodia za prácou. Dobre vieme, aká je situácia v Českej republike, aká bola v Poľsku,“ uviedol primátor Čadce Milan Gura.

Čadca je na spodných priečkach aj v rámci očkovania. Žilinský kraj celkovo má druhý najvyšší počet čakateľov na vakcínu. Očkujú pritom veľmi rýchlo - bezmála 28-tisíc dávok týždenne.

Problémom však je, že v Žilinskej župe preočkovávajú aj iné kraje. Len z Trenčianskeho kraja chce vakcínu v Žilinskom kraji tretina čakateľov.

COVID ustupuje pomalšie aj v Martine. Do miestnej nemocnice vozia pacientov zo širokého okolia z veľkého územia Slovenska. To sa následne počíta do tamojších kvót.

Naopak, výrazne si polepšilo centrum Oravy. V Dolnom Kubíne sa situácia zlepšila natoľko, že okres od pondelka (31. 5.) prechádza o dve fázy rovno do žltej.

Zdá sa, že lepšie časy čakajú čoskoro aj Kysuce, hoci cesta k znižovaniu pozitivity je tam pomalšia.

Viac v reportáži Mariana Lechana.


ČADCA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti