Otázky a odpovede: Všetko, čo potrebujete vedieť pred druhou dávkou vakcíny

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Nastať môžu rôzne scenáre, pre ktoré sa preočkovanie komplikuje.

Počet zaočkovaných ľudí na Slovensku stúpa. Po otvorení Čakárne pre všetkých nad 16 rokov sa k prvej dávke vakcíny dostáva čoraz viac ľudí, denne niekoľko tisíc.

Obe dávky vakcíny má za sebou takmer 850-tisíc ľudí. Mnohých čaká druhá dávka v najbližších dňoch či v lete cez dovolenkovú sezónu. Nastať môžu rôzne scenáre, pre ktoré sa preočkovanie môže skomplikovať. K tejto téme sme preto zhrnuli najdôležitejšie otázky a odpovede.

Kedy dostanem SMS správu o pridelenom druhom termíne očkovania?

Národné centrum zdravotníckych informácií pozýva na druhé očkovanie všetkých, ktorí boli z vakcinačných centier nahlásení ako zaočkovaní niekoľko dní vopred.

Koľko dní po očkovaní prvou dávkou ho môžem čakať?

Očkovanie vakcínou Pfizer/BioNTech by malo byť zvyčajne po 28 dňoch od podania prvej dávky. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že medzi prvou a druhou dávkou môže prejsť od 28 do 48 dní. Pri vakcíne AstraZeneca je to 10 až 14 týždňov.

Čo mám robiť, keď mi pozvánka na druhý termín nepríde?

V prípade, že ľuďom takáto SMS neprišla, NCZI odporúča volať do call centra na číslo 02/32 35 30 30. Aktívne je denne od 7.00 h do 20.00 h. Možné je kontaktovať aj infolinky ministerstva zdravotníctva na čísle 0800 174 174. Ak sa nachádzate v zahraničí, je potrebné volať na číslo +421 222 200 910. Ak sa niekto nevie dovolať alebo na linke dlho čaká, ministerstvo zdravotníctva žiada o trpezlivosť.

Mnohým vychádza termín druhej dávky v dovolenkovom období. Môže sa stať, že na termín sa nemôžu dostaviť aj z iného dôvodu. Je možné meniť tento termín?

Je to možné, no aj v tomto prípade je nutné obrátiť sa na príslušnú infolinku NCZI a vysvetliť situáciu, ktorá nastala. Rezort hovorí aj o tom, že možnosti preobjednania by mohli byť časom jednoduchšie aj online formou na korona.gov.sk.

Môžem si po pridelení termínu druhej dávky zmeniť miesto očkovania dobrovoľne? Keď som bol na prvej dávke napr. v Bratislave a chcel by som prísť do Banskej Bystrice?

Áno, je to možné, ale aj v tomto prípade sa odporúča kontaktovať príslušnú infolinku NCZI. Pracovníci vám povedia, či to kapacita preferovaného vakcinačného centra dovolí alebo je lepšie prísť do pôvodného vakcinačného centra.

Sú vedľajšie účinky po druhej dávke iné ako pri prvej? Je pravda, že to záleží na druhu vakcíny?

Áno, je to pravda. Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) približuje, že každý liek či vakcína má nežiaduce účinky, ktoré sa však nemusia vyskytnúť u každého. Pri mRNA vakcínach - Comirnaty (Pfizer/BioNTech) a COVID-19 Vaccine Moderna boli pozorované častejšie a intenzívnejšie nežiaduce reakcie po podaní druhej dávky. Naopak, po vakcíne Vaxzevria od AstraZenecy boli po druhej dávke nežiaduce reakcie pozorované menej často a sú menej intenzívne.

Čo sa stane, ak sa medzi prvou a druhou dávkou vakcíny nakazím koronavírusom?

Ak ste medzi prvou a druhou dávkou prekonali ochorenie COVID-19, v očkovacom cykle môžete pokračovať po 7 dňoch od ukončenia bezpríznakového priebehu ochorenia a po 14 dňoch od ukončenia ochorenia s príznakmi. Aj tu platí, že je potrebné zavolať na príslušné infolinky.

Kedy určite nemám ísť na druhú dávku očkovania?

Očkovanie sa neodporúča v prípade prebiehajúceho akútneho infekčného ochorenia, s teplotou nad 38 °C. Ak druhú dávku nemôžete dostať v určenom termíne, odporúča sa, aby ste ju dostali v čo najkratšom možnom čase. Očkovací cyklus nemusíte znova opakovať od začiatku. Aj tu platí, že je potrebné zavolať na príslušné infolinky.

Komu odborníci neodporúčajú zaočkovať sa druhou dávkou vakcíny?

Na vytvorenie dostatočnej imunity sa podanie druhej dávky vakcíny odporúča každému. Výnimku tvorí skupina ľudí, ktorým sa po podaní očkovacej látky rozvinula závažná alergická reakcia - anafylaktický šok. Takáto reakcia sa najčastejšie dostaví do 15 minút po podaní vakcíny.

Nie je pre imunitu problém, keď sa zaočkujem neskôr?

Ak pôvodný termín druhej dávky „zmeškám“, podľa odborníkov je najlepšie zaočkovať sa čo najskôr, ako je to možné. Ak sa rozostup výrazne predĺži, je možné, že imunita proti koronavírusu bude o niečo slabšia.

Môžem kombinovať očkovacie látky? Dostať prvú dávku AstraZenecy a druhú Pfizer prípadne Moderna?

ŠÚKL uvádza, že momentálne neexistuje dostatok údajov, na základe ktorých by bolo možné vyvodiť jednoznačné stanovisko o bezpečnosti a účinnosti takéhoto postupu. Kombinovanie dávok vakcín sa skúma v rámci špecializovaných klinických štúdií, výsledky ktorých by mali byť k dispozícii v priebehu týždňov až mesiacov. To, že očkovacie látky v najbližšom období na Slovensku kombinovať nebudeme, potvrdil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v relácii Na telo PLUS.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti