Dobrá správa pre ľudí, ktorí chcú ísť do Česka: Slobodne môžete vycestovať, ale iba na deň

Ilustračná snímka.
Zdroj: Samot/shutterstock.com

Nepotrebuje registráciu, ani testy.

Cestovanie do Česka sa od utorka (1. 6.) pre slovenských občanov zjednodušilo. Na 24 hodín budú môcť cestovať za hranice bez akýchkoľvek podmienok. A to i napriek tomu, že Slovensko je na českom pandemickom semafore naďalej červené.

Dôvodom je, ako informoval na sociálnej sieti štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus, že Česko v pondelok (31. 5.) aktualizovalo svoje opatrenia.

„Slováci i rezidenti môžu cestovať do Česka aj bez povinnosti vyplniť online príjazdový formulár pre vstupom do Česka, či absolvovať po príchode izoláciu/PCR test, pokiaľ doba ich pobytu na území ČR nepresiahne 24 hodín," vysvetlil podmienky Klus.

Podmienky vycestovania aj na turistiku do Čiech

Ak cestujete k našim západným susedom za turistikou, môžete sa na hraniciach preukázať národným certifikátom o vašom očkovaní od ministerstva zdravotníctva. Musí to byť po 22 dňoch od prvej dávky vakcinácie.

Druhou možnosťou je potvrdenie o prekonanom ochorení COVID-19 nie viac ako pred 180 dňami. Tu tiež platí povinnosť vyplniť príjazdový formulár.

Treťou možnosťou je negatívny antigénový test, nie však starší ako 24 hodín alebo RT-PCR test nie starší ako 72 hodín.

Prečítajte si aj: Česko uvoľňuje opatrenia. Otvárajú sa aj interiéry reštaurácií

Ak nie ste turista stále platí, že po príchode do Česka musia občania alebo rezidenti Slovenskej republiky zostať v izolácii do získania negatívneho výsledku RT-PCR testu, ktorí musia absolvovať na vlastné náklady na českom území. Povinnosť vyplniť príjazdový formulár platí v týchto prípadoch vždy.

„Občania a rezident môžu po príchode do ČR prakticky hneď absolvovať PCR test a po získaní negatívneho výsledku môžu automaticky ukončiť izoláciu v Česku. V prípade preradenia Slovenskej republiky na zoznam oranžových krajín, krajín so stredným rizikom nákazy, bude platiť aj pre našich občanov a rezidentov len povinnosť antigénového alebo RT-PCR testu iba pred vstupom do Česka. Pokiaľ ide o kategorizáciu krajín podľa stupňa rizika nákazy," dodal Klus.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti